MRR: dyskusja w Brukseli o polityce spójności (komunikat)

...

07.05. Warszawa - MRR informuje:

Polityka spójności jest dobrym narzędziem do walki z kryzysem. Efektywnie zainwestowane fundusze unijne wzmacniają konkurencyjność europejskiej gospodarki, przyspieszają jej wzrost i zwiększają zatrudnienie - zgodzili się uczestnicy konferencji "Searching for growth and jobs at the time of austerity measures in the EU", zorganizowanej 7 maja 2012 r. w Brukseli.

Konferencja odbyła się z inicjatywy polskiego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, jako ważna część prowadzonych przez resort działań na rzecz promocji polityki spójności, korzyści jakie przynosi ona poszczególnym państwom członkowskim oraz zachowania jej znaczenia w kolejnych budżetach Wspólnoty.

W trakcie spotkania dyskutowano o sposobach promowania wzrostu gospodarczego i zatrudnienia w czasie finansowych oszczędności, przy wykorzystaniu polityk unijnych, zwłaszcza polityki spójności. Była to również okazja do omówienia roli tej polityki, jej wpływu na rozwój gospodarczy, a także na zapobieganie kryzysom i eliminację luk rozwojowych w kontekście celów Strategii Europa 2020. W dyskusji uczestniczyli polska minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, komisarze UE Johannes Hahn oraz Laszlo Andor, minister ds. spójności terytorialnej Włoch Fabrizio Barca, minister ochrony środowiska i rozwoju regionalnego Łotwy Edmunds Sprudzs, wiceminister rozwoju regionalnego Czech Daniel Braun, przedstawiciel prezydencji duńskiej w Radzie UE, a także przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i pozostałych państw członkowskich.

Rola polityki spójności

- "Mój kraj jest najlepszym dowodem na to, że dobrze zainwestowane fundusze europejskie w ramach polityki spójności dają pożądany skutek: nie tylko łagodzą efekty kryzysu, ale zabezpieczają też przed jego ponownym pojawieniem się w przyszłości" - powiedziała minister Elżbieta Bieńkowska. Polska jest przykładem kraju, który, dzięki polityce spójności rozwija się szybciej i stabilniej. - "Inwestowanie w kapitał ludzki, swobodę przedsiębiorczości, rozwój infrastruktury, a także innowacje, nowoczesną energetykę i rozwój czystych technologii przyniesie efekty nie tylko w perspektywie krótkoterminowej. Zapewni również podstawy długofalowego zrównoważonego wzrostu i tworzenie nowych miejsc pracy w przyszłości"- podsumowała Bieńkowska.

Polityka spójności - korzystają wszyscy

Pozytywne efekty ekonomiczne realizacji polityki spójności są widoczne nie tylko wśród krajów beneficjentów, ale także w starych państwach członkowskich UE, płacących wysokie składki do budżetu UE. - "Polityka spójności to klasyczny przykład sytuacji win - win. Nie tylko modernizuje regiony biedniejsze, ale generuje wzrost PKB państw płatników netto. Dodatkowy eksport powstaje u nich dzięki inwestycjom współfinansowanym przez fundusze europejskie oraz kontraktom dla ich firm na realizację projektów w naszej części Europy" - podkreśliła E. Bieńkowska.

Dowodem na to jest raport przygotowany z inicjatywy polskiego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, który ukazuje korzyści ekonomiczne dla UE-15 wynikające z realizacji polityki spójności w krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4). Wynika z niego, że każde euro netto zainwestowane w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech, przynosi krajom "starej" Unii (UE 15) 61 centów w postaci dodatkowego eksportu. Łączna wartość ich korzyści w okresie 2004-2015 wyniesie 74,69 miliardów euro.

Polska promuje politykę spójności w Europie

Przedstawienie korzyści, jakie polityka spójności przynosi europejskiej gospodarce oraz informowanie o stanowisku polskiego rządu w negocjacjach nad przyszłością funduszy europejskich - to główne cele wizyt, jakie polska minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska składa w krajach UE najwięcej wpłacających do wspólnego budżetu.

Minister Bieńkowska odwiedziła dotychczas Paryż i Berlin. W Hadze gościł wiceminister Konrad Niklewicz. Planowane są również spotkania o podobnym charakterze w Wiedniu i Sztokholmie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ akuc/

Źródło artykułu:PAP
polityka spójnościuedyplomacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)