Trwa ładowanie...
d1ly6fo
unia
15-01-2009 14:45

MRR: wnioski o wartości 26 mld zł mają już decyzje o dofinansowaniu

Wnioski o wartości 26 mld zł mają przyznaną
decyzję o dofinansowaniu - poinformował dziennikarzy
wiceminister rozwoju regionalnego Krzysztof Hetman.

d1ly6fo
d1ly6fo

W latach 2008-2013 Polska ma do wydania ponad 67 mld euro unijnych środków. Do tej pory resort "fizycznie" wydał, czyli przekazał na konta wnioskodawców ok. 1 mld zł, czyli 0,39 proc. tej kwoty. W przyszłym roku MRR przewiduje wydatkowanie aż 16,8 mld zł.

Zanim pieniądze trafią na konta wnioskodawców, muszą oni m.in. przejść ocenę swojego wniosku, uzyskać decyzję o dofinansowaniu ich projektów oraz podpisać umowę.

_ Decyzję o dofinansowaniu mają przyznane wnioski o wartości 26 mld zł, na ponad 10 mld zł są już podpisane umowy _ - wymieniał wiceminister. Jak poinformował, w trakcie oceny znajdują się obecnie w ministerstwie rozwoju regionalnego (MRR) wnioski o wartości ok. 70 mld zł.

Hetman poinformował, że w jego resorcie funkcjonuje "nieformalny zespół ds. przyspieszenia wydatków unijnych", utworzony przez minister Elżbietę Bieńkowską.

d1ly6fo

Jak mówił wcześniej PAP wiceminister rozwoju Jarosław Pawłowski, przyspieszenia wydatkowania należy spodziewać się w tym, a zwłaszcza w następnym roku, kiedy to zaczną być ponoszone wydatki związane z realizacją dużych projektów infrastrukturalnych, m.in. transportowych.

Z kolei w trzecim i czwartym kwartale tego roku MRR spodziewa się wzrostu wydatkowania funduszy unijnych m.in. w programie operacyjnym "Rozwój Polski Wschodniej" (PO RPW). W jego ramach planuje się wydanie w latach 2008-2013 ponad 2,6 mld euro.

_ Ponad 90 proc. tej kwoty będzie przeznaczone na tzw. projekty kluczowe (poza konkursem-PAP), jest zgłoszonych 115 projektów, z czego 7 ma zawarte umowy _ - poinformował Hetman.

Program jest adresowany do województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Dzięki innowacyjnym projektom regiony te mogą przyspieszyć swój rozwój. Wśród realizowanych wniosków znalazły się inwestycje tamtejszych szkół wyższych.

Ponadto w lutym zostanie ogłoszony konkurs na innowacyjne przedsięwzięcia dla przedsiębiorców z tych regionów: do rozdysponowania będzie w nim blisko 112 mln euro.

d1ly6fo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ly6fo