Trwa ładowanie...
d2cc5rk

MŚ ws. ekologicznej kampanii (komunikat)

...

d2cc5rk
d2cc5rk

01.03. Warszawa - Biuro Prasowe Ministerstwa Środowiska informuje:

Spalasz śmieci za domem? Wywozisz je do lasu? Nie segregujesz?... To "grzech ekologiczny!". Rusza emisja spotów edukacyjnych w ramach największej dotąd kampanii społecznej Ministerstwa Środowiska, poświęconej wyrabianiu ekologicznych nawyków postępowania ze śmieciami.

Odpady to obecnie jeden z najważniejszych problemów ekologicznych. W Polsce obowiązuje już nowoczesne prawo wzorowane na normach unijnych, dotyczące m.in. konieczności zbiórki zużytych baterii czy recyclingu starego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Z roku na rok podnoszone są wymagania dotyczące np. poziomów odzysku poszczególnych surowców czy recyclingu. Krok po kroku przygotowujemy się do osiągnięcia standardów, które inne kraje europejskie zdołały już wypracować, ratując się przed utonięciem w śmieciach.

Ale o skuteczności zmieniającego się prawa decyduje jego przestrzeganie i codzienne nawyki każdego z nas. Dbanie o środowisko nie jest zarezerwowane dla rządów. Każdy z nas codziennym zachowaniem ma wpływ na swoje otoczenie.

d2cc5rk

Dlatego w 2010 roku Ministerstwo Środowiska zachęca Polaków do świadomego i zgodnego z zasadami ekologii obchodzenia się ze śmieciami.

- Odpady to obecnie jedno z największych wyzwań środowiskowych. Wiele udało się już osiągnąć, zmieniając prawo i dostosowując standardy, tu planujemy też dalsze zdecydowane działania, żeby kompleksowo uregulować cały sektor. Ale żeby przestać ciągnąć się w ogonie Europy, jeśli chodzi np. o odzyskiwanie surowców z odpadów czy recycling, potrzebujemy więcej edukacji i zmiany zachowań. Dlatego uruchamiamy największą dotychczas kampanię społeczną poświęconą temu tematowi - podkreśla prof. Andrzej Kraszewski, minister środowiska.

Od jutra przez dwa kolejne miesiące będzie można oglądać w telewizji 3 spoty edukacyjne w dwóch wersjach 30 i 15 sekundowej. Filmiki nawiązują stylistyką do popularnych seriali z życia parafii i przedstawiają sytuacje, w których sympatyczny, choć surowy ksiądz uświadamia parafianom, że ich dotychczasowe codzienne postępowanie ze śmieciami to "grzech ekologiczny!".

W spocie "Stop dzikim wysypiskom" rolnik, który "wozi śmieci do lasu tak jak wszyscy" dowiaduje się od księdza, że to "grzech ekologiczny!".

d2cc5rk

W filmiku "Nie pal śmieci w domu" zawstydzona matka przyznaje w rozmowie z księdzem, że pali śmieci za domem. Oburzony ksiądz, wymieniając listę szkodliwych substancji, które się podczas spalania śmieci uwalniają ("siarczki! chlorowodór! cyjanowodór!") radzi, że "nie warto sobie sumienia zaśmiecać".

W spocie "Segreguj śmieci" ksiądz upomina na plebanii swoją gospodynię, która resztki po obiedzie wrzuca bez segregowania do jednego worka: "Śmieci mają swoje życie po życiu. Segregować je trzeba, sortować i na surowiec przerabiać. () Marnowanie śmieci to grzech ekologiczny!".

- Liczymy, iż kampania wywoła poruszenie. Większość odbiorców grupy celowej jest świadoma istotności zagadnień ekologicznych, ale nie przeszkadza im to palić i wywozić śmieci do lasu. Nie ma znaczenia, czy kampania będzie oceniana jako "fajna" czy "niefajna", "obrazoburcza", czy też "mądra". Ważne jest, czy sprawi, że wiele osób zmieni swe zachowanie - ocenia Karolina Kulicka, dyrektor Departamentu Edukacji Ekologicznej w Ministerstwie Środowiska.

d2cc5rk

- Skuteczna reklama musi odwoływać się do autorytetów i przekonań ważkich dla swojej grupy celowej. Dlatego naszym głównym zadaniem było znalezienie sposobu, żeby odbiorcy uznali przekaz za istotny właśnie dla siebie i pomyśleli: "To ja osobiście za to odpowiadam!" - dodaje Lech C. Król z agencji Adwertajzing, która odpowiada za merytoryczne przygotowanie kampanii.

Kampania "Nie zaśmiecaj swojego sumienia" mówi wprost o osobistej odpowiedzialności ludzi za własne czyny. Chodzi o to, aby ludzie zaczęli dyskutować na temat swoich działań i ich konsekwencji w zakresie ochrony środowiska. Aby palenie śmieci, czy wywożenie ich do lasu, nie odbywało się już za milczącym przyzwoleniem sąsiadów.

Spoty edukacyjne "Nie zaśmiecaj swojego sumienia" będzie można oglądać w telewizji od 2 marca, a także słuchać w radiu, oraz oglądać w internecie. Spoty są elementem całorocznej kampanii, w ramach której Ministerstwo Środowiska zrealizuje kampanię prasową, kampanię internetową oraz kampanię ambientową. Ponadto w ramach kampanii organizowane są m.in. konkursy, np. "Wesołe śmieci" dla dzieci ze szkół podstawowych oraz "Twórczość z kosza" dla młodzieży. W konkursach wzięło udział ponad 15 tys. dzieci, które nadesłały ponad 3 tys. prac.

d2cc5rk

W ramach kampanii trwa także ekologiczny konkurs dla dziennikarzy na najlepsze publikacje na temat gospodarki odpadami, w którym zdobyć można nagrody finansowe oraz laptopy i aparaty fotograficzne. Termin zgłaszania prac mija 15 maja 2010 r.

Kampania "Nie zaśmiecaj swojego sumienia" powstała w ramach projektu dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (z czego 85 proc. sfinansowała UE).

Materiały edukacyjne i promocyjne Ministerstwa Środowiska dostępne są też poprzez kanał resortu na You Tube i profil na Facebooku. Pod adresem www.dzieci.mos.gov.pl dostępna jest także interaktywna strona ekologiczna dla dzieci.

d2cc5rk

W ciągu ostatnich dwóch lat Ministerstwo Środowiska zorganizowało dwie kampanie społeczne poświęcone zmianom klimatu "Zmień nawyki na dobre, zmień klimat na lepszy" w nawiązaniu do zorganizowanej przez resort Konferencji Klimatycznej ONZ - COP 14 w grudniu 2008 r.


Spoty kampanii "Nie zaśmiecaj swojego sumienia": http://www.youtube.com/MinSrodowiska

Więcej o akcjach edukacyjnych Ministerstwa Środowiska: http://www.mos.gov.pl/kategoria/193_edukacja

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d2cc5rk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cc5rk