MS ws. Karty Praw Ofiar Wypadków Drogowych (komunikat)

...

27.06. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

- Jednym z priorytetów Ministerstwa Sprawiedliwości są działania na rzecz ofiar przestępstw. Pokrzywdzeni to grupa, do której staramy się odnosić z dużą troską, systematycznie krok po kroku badamy ich potrzeby, by móc jak najpełniej je zaspokoić - powiedział dzisiaj minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

- W ubiegłym roku zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie nowego rodzaju przedsięwzięcia - dotarcia z krótką, prostą, przejrzystą informacją o prawach i możliwościach z jakich mogą korzystać osoby pokrzywdzone przestępstwem - dodał minister.

W trakcie konferencji, na której zaprezentowano Kartę Praw Ofiar Wypadków Drogowych, poza ministrem sprawiedliwości udział wzięli m.in. gen. insp. Andrzej Matejuk - komendant główny policji, Jan Grzegorz Prądzyński - prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń, Andrzej Maciążek - wiceprezes Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Piotr Kluz.

Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło próbę wyłonienia pewnych grup pokrzywdzonych w celu określenia, jakiego rodzaju działania spowodują, że pomoc, jakiej niewątpliwie potrzebują od państwa, będzie bardziej efektywna.

- Grupą pokrzywdzonych, którą wyodrębniliśmy jako pierwszą, są ofiary wypadków drogowych. Znając specyfikę tych wypadków, wiedząc, że przy ich likwidacji uczestniczą służby podległe różnym resortom, liczyliśmy się z potrzebą włączenia do naszej inicjatywy innych podmiotów, w tym innych urzędów centralnych - powiedział minister sprawiedliwości.

Do współpracy zostali zaproszeni przedstawiciele działającej przy ministrze sprawiedliwości Rady do Spraw Pokrzywdzonych Przestępstwem, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendy Głównej Policji oraz Fundacji św. Krzysztofa we Wrocławiu - organizacji pozarządowej, działającej na rzecz ofiar wypadków drogowych.

Wszystkie wymienione organizacje i instytucje na co dzień spotykają się z problematyką wypadków drogowych i - poza pomocą pokrzywdzonym - dążą do ograniczenia zarówno liczby wypadków, jak i ofiar.

W styczniu br. do prac włączyli się również przedstawicie Polskiej Izby Ubezpieczeń - organizacji samorządowej, reprezentującej wszystkie zakłady ubezpieczeń działające w Polsce, która podejmuje działania mające na celu m.in. podniesienie świadomości ubezpieczeniowej społeczeństwa. Jest oczywiste, że praktycznie każdy zakład ubezpieczeń prowadząc bieżąca działalność ma do czynienia z uczestnikami wypadków drogowych.

Analizując sytuację ofiar wypadków drogowych wymieniony zespół doszedł do wniosku, że potrzebują one przede wszystkim zwięzłej informacji o uprawnieniach, jakie im przysługują w związku z wypadkiem. W związku z tym zostały zebrane informacje o działaniach, do jakich są zobowiązane poszczególne resorty oraz zakłady ubezpieczeń wobec pokrzywdzonych w wyniku wypadków komunikacyjnych, a następnie wyprowadzone z nich uprawnienia osób, do których skierowana jest pomoc.

Kolejnym krokiem było przedstawienie tych uprawnień w najbardziej przystępny sposób, a następnie wybranie optymalnego sposobu dotarcia do zainteresowanych.

- Efektem tych prac jest opracowana w maju tego roku Karta Praw Ofiar Wypadków Drogowych, którą dzisiaj prezentujemy. Druk Karty sfinansowała Polska Izba Ubezpieczeń. W dokumencie zwięźle wymieniono uprawnienia, jakie przysługują pokrzywdzonym w wypadkach drogowych oraz wskazano w jaki sposób są realizowane.

Dokument został opracowany w taki sposób, by ofiara wypadku wiedziała, krok po kroku, co robić i czego może oczekiwać od poszczególnych służb - tłumaczył minister Krzysztof Kwiatkowski. - Liczymy, że dzięki usystematyzowaniu i uporządkowaniu informacji pokrzywdzeni szybciej znajdą pomoc w pokonaniu kryzysowej sytuacji spowodowanej wypadkiem - dodał.

Dystrybucja Karty odbędzie się - między innymi - poprzez jej opublikowanie na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl oraz na stronie www.pokrzywdzeni.gov.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości zwracało się do innych państw europejskich z prośbą o przekazanie swoich doświadczeń w zakresie niesienia pomocy ofiarom wypadków drogowych. Jak się okazało, opracowanie Karty Praw Ofiar Wypadków Drogowych było działaniem pionierskim, ponieważ podobnego rodzaju dokumentu nie opracowano w żadnym kraju europejskim. Niektóre państwa jeśli zdecydowały się na pewne pogrupowane informacji przeznaczonych dla ofiar wypadków drogowych, zamieściły je bądź w kodeksach karnych, bądź w obszernych, swoistych przewodnikach.

- Kolejnym krokiem, jaki zamierzamy podjąć wobec pokrzywdzonych w wypadkach, będzie opracowanie dla poszczególnych służb standardów postępowania z ofiarami wypadków drogowych - zapowiedział minister Krzysztof Kwiatkowski.

- Oddajemy dzisiaj Kartę Praw Ofiary Wypadku Drogowego, licząc na to, że stanie się ona realną pomocą w tej trudnej sytuacji, w jakiej co roku znajdują się dziesiątki tysięcy osób. Dołożyliśmy starań, aby Karta ta została wydana przed wakacjami, które z jednej strony są czasem odpoczynku i relaksu, ale z drugiej - wzmożonego ruchu drogowego i niestety, zwiększonej liczby zdarzeń drogowych - dodał.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
drogimskarta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)