Trwa ładowanie...
d9dvvwm

MSP: zaangażowanie PIR i BGK w FIS może być większe

Zaangażowanie Banku Gospodarstwa Krajowego i spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe w finansowanie Funduszu Infrastruktury Samorządowej (FIS) w 2015 r. może być większe - poinformował wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk. W przyszłym roku FIS ma dysponować 600 mln zł.
Share
d9dvvwm

Wiceminister w czwartek w Sejmie odpowiadał na pytanie posłów o Fundusz Infrastruktury Samorządowej i o pieniądze jakimi będzie dysponował; przypomniał, że w przyszłym roku będzie to 600 mln zł, 300 mln zł z BGK i taka sama kwota z PIR. "Jeżeli będą większe potrzeby jest deklaracja obu stron by zwiększać zaangażowanie w funduszu" - zapewnił.

Kowalczyk wyjaśnił, że fundusz będzie finansował projekty inwestycyjne w wysokości od 10 do 120 mln zł. FIS ma wspierać przede wszystkim inwestycje samorządowe w sieci wodno-kanalizacyjne, miejskie sieci ciepłownicze, gospodarkę odpadową, projekty rewitalizacyjne, transport miejski czy infrastrukturę społeczną.

"Zakres polityki inwestycyjnej funduszu jest bardzo szeroki" - podkreślił Kowalczyk.

d9dvvwm

Umowę o utworzeniu FIS na początku października br. podpisały BGK i PIR. Fundusz ma być narzędziem dla samorządów, którego celem będzie m.in. zapewnienie współfinansowania, niezbędnego dla inwestycji realizowanych w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. W odróżnieniu od dotychczasowych form finansowania infrastruktury w ramach programu "Inwestycje polskie", FIS będzie mógł obejmować akcje i udziały w istniejących spółkach komunalnych.

Rozpoczęcie działalności nowego funduszu planowane jest na pierwszy kwartał 2015 r.

d9dvvwm

Podziel się opinią

Share
d9dvvwm
d9dvvwm