MSW apeluje o rozwagę nad wodą oraz w czasie burz (komunikat)
...
09.07.2012 17:30
09.07. Warszawa - MSW informuje:
Pierwsze dziewięć dni lipca br. to tragiczny bilans wypadków nad wodą: od początku miesiąca w Polsce utonęło 85 osób, w tym tylko w ciągu minionego weekendu (7 i 8 lipca br.) - 35 osób. MSW i policja apelują o rozwagę podczas wypoczynku nad wodą oraz zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci bawiące się w pobliżu rzek, jezior i kąpielisk. Również straż pożarna przestrzega, aby podczas burz i nawałnic nie przebywać na otwartym terenie, ale jak najszybciej schronić się w najbliższym budynku.
Z policyjnych statystyk wynika, że od 1 kwietnia br. w Polsce utonęło 250 osób. Tylko w ciągu ubiegłej doby (8 lipca br.) życie straciły 22 osoby. Przyczyną tragedii jest najczęściej brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura, kąpiel w miejscach niestrzeżonych oraz niestety kąpiel po spożyciu alkoholu. Policjanci przypominają, o czym powinien pamiętać każdy, kto wypoczywa nad wodą:
- powinniśmy kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie jest ratownik;
- dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych, dobrze żeby miały założone na siebie nadmuchiwane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;
- pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po alkoholu;
- wchodząc do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu pamiętajmy o tym, że musimy stopniowo schładzać ciało, żeby przyzwyczaić je do niższej temperatury - w ten sposób unikniemy szoku termicznego;
- pływając na materacach trzymajmy się blisko brzegu - nie wypływajmy nimi na środek jeziora;
- pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka;
- wypływając w dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.
Straż pożarna w związku z burzami i wichurami, które od początku lipca br. przechodzą nad Polską, interweniowała już łącznie 9,7 tys. razy. Interwencje polegały w większości na m.in. wypompowywaniu wody z zalanych piwnic i ulic, czy usuwaniu połamanych drzew.
W ciągu ostatnich 24 godzin strażacy na terenie całego kraju interweniowali łącznie 1 tys. 285 razy. Najwięcej interwencji odnotowano na terenie województw: dolnośląskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i łódzkiego. Wczoraj (8 lipca br.) tylko w województwie dolnośląskim straż pożarna była wzywana do interwencji 172 razy.
W piątek (6 lipca br.) w Radgoszczy w woj. małopolskim silny wiatr towarzyszący przechodzącej burzy zerwał dachy na 14 budynkach, w tym na 10 budynkach mieszkalnych, a kilkanaście kolejnych uszkodził. Strażacy przez wiele godzin zabezpieczali zerwane i uszkodzone dachy plandekami i folią.
Z kolei gwałtowne burze połączone z intensywnymi opadami deszczu przechodzące w niedzielę (8 lipca br.) nad woj. śląskim spowodowały liczne zalania budynków oraz ulic, a towarzyszący im silny wiatr powalił kilkadziesiąt drzew, a także uszkodził dwa dachy. Najwięcej interwencji odnotowano w Dąbrowie Górniczej, Rudzie Śląskiej, Bytomiu, Zawierciu, Wodzisławiu Śląskim oraz w Katowicach.
W dalszym ciągu kilkuset strażaków usuwa skutki nawałnic, które przeszły w ostatnich kilku dniach nad woj. dolnośląskim. W Olszynie Lubańskiej oprócz strażaków z woj. dolnośląskiego pracuje 30 kadetów ze szkoły aspirantów PSP w Krakowie.
Straż pożarna apeluje, aby gdy zostaniemy zaskoczeni przez burzę schronić się w najbliższym budynku. Nie należy szukać schronienia pod drzewami, czy lekkimi konstrukcjami, takimi jak wiaty przystankowe, gdyż mogą one zostać porwane przez wiatr. Jadąc samochodem podczas burzy, warto zjechać na pobocze lub na parking. Powinniśmy także unikać parkowania samochodów pod drzewami. W sobotę w nocy (7 lipca br.) w miejscowości Warszyce w woj. łódzkim na jadący samochód spadło drzewo. Niestety w wypadku zginęła osoba kierująca samochodem, a cztery inne, w tym troje dzieci, zostały ranne. Do podobnego wypadku doszło w sobotę wieczorem (7 lipca br.) w miejscowości Sołdany w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie na przejeżdżający samochód osobowy spadło drzewo. W wyniku tego wypadku zginęła jedna osoba, a trzy inne zostały ranne.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ wni/