Trwa ładowanie...
d148tpg

MSW ws. oddalenia przez sąd skargi klubu Widzew Łódź (komunikat)

...
Share
d148tpg

01.12. Warszawa - MSW informuje:

Wczoraj (30 listopada br.) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę RTS Widzew Łódź S.A. na decyzję ministra spraw wewnętrznych i administracji z 6 czerwca br., utrzymującą w mocy decyzję wojewody łódzkiego z 13 maja br. zakazującą przeprowadzania imprezy masowej - meczu piłki nożnej pomiędzy drużynami Widzewa Łódź i KGHM Zagłębie Lubin z udziałem publiczności 15 maja br.

Sąd oddalił skargę uznając, iż zarówno wojewoda łódzki, jak i minister spraw wewnętrznych i administracji nie przekroczyli uprawnień, które daje im art. 34 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Przepis ten pozwala wojewodzie w drodze decyzji administracyjnej zakazać przeprowadzenia imprezy masowej z udziałem publiczności w przypadku negatywnej oceny stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w związku z tą imprezą.

d148tpg

13 maja br. wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska zdecydowała, iż mający się odbyć dwa dni później mecz piłkarzy Widzewa Łódź z Zagłębiem Lubin odbędzie się bez udziału publiczności. Wojewoda podjęła decyzję po wniosku komendanta wojewódzkiego policji o wydanie decyzji przeprowadzenia meczu Widzewa z KGHM Zagłębie Lubin bez udziału kibiców. Decyzja została wydana na podstawie negatywnej oceny stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w związku z planowaną imprezą sportową. Od początku 2011 r. doszło do kilkudziesięciu wydarzeń z udziałem łódzkich i przyjezdnych kibiców, w których interweniowała policja.

Dotychczas wojewodowie wydali pięć decyzji o zakazie przeprowadzenia imprezy masowej z udziałem publiczności. Po decyzjach wojewodów mazowieckiego i wielkopolskiego bez udziału kibiców odbyły się spotkania ligowe Legii Warszawa z Koroną Kielce i Lecha Poznań z Górnikiem Zabrze. Wojewoda dolnośląski wydał dwie decyzje - przy pustych trybunach mecze rozegrali piłkarze Śląska Wrocław (z GKS Bełchatów) oraz Zagłębia Lubin (z Wisłą Kraków). Ponadto wojewoda pomorski wydał szóstą decyzję, w której zakazał organizacji meczu pomiędzy Gryfem Orlex Wejherowo a WKS Zawisza Bydgoszcz.

Poza Gryfem Orlex Wejherowo, wszystkie pozostałe kluby piłkarskie odwołały się od decyzji wojewodów i w każdym przypadku minister spraw wewnętrznych i administracji utrzymał w mocy decyzje wojewodów. Kluby wystosowały skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzje ministra. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na posiedzeniu 6 października br. odrzucił skargę Wrocławskiego Klubu Sportowego "Śląsk Wrocław". Natomiast skarga RTS Widzew Łódź została wczoraj (30 listopada br.) oddalona.

Wczorajszy wyrok sądu pokazuje, iż wojewoda łódzki i minister spraw wewnętrznych i administracji działali w ramach swoich ustawowych uprawnień, a decyzje o zamknięciu stadionów były podjęte w trosce o bezpieczeństwo.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ stav/ mhr/

d148tpg

Podziel się opinią

Share
d148tpg
d148tpg