Trwa ładowanie...
d3peesc

MSWiA ws. oświadczenia BBN o nominacjach generalskich (komunikat)

...

d3peesc
d3peesc

14.08. Warszawa - MSWiA informuje:

W związku z oświadczeniem Biura Bezpieczeństwa Narodowego pt. "Wnioski awansowe z MSWiA fałszowały rzeczywistość", MSWiA stwierdza:

Wnioski awansowe w stosunku do jednego z oficerów Policji składane w roku 2008 jak i w roku 2009 zawierały informację dotyczącą jego służby w ZOMO. Ponadto w lipcu 2008 roku przedstawiciel BBN Kancelarii Prezydenta RP, w obecności Dyrektora Generalnego MSWiA i Zastępcy Dyrektora Biura Kadr, Szkolenia, Organizacji i Audytu Wewnętrznego MSWiA zapoznawał się z dokumentacją dotyczącą kandydatów na stopnie nadinspektorów Policji, w tym i oficera Policji, o którym mówi wyżej wymienione oświadczenie BBN. W dokumentacji tej znajduje się pełna wiedza o poprzednich latach służby tego oficera.

Odnośnie żądania Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego wyjaśnienia "czy kolejny kandydat do stopnia generalskiego, pełniąc służbę w Milicji Obywatelskiej, w latach 1986 - 1988 nie był faktycznie "zawieszony" na etacie w Służbie Bezpieczeństwa (od lipca 1986 r. na etacie starszego inspektora Grupy II SB jednego z Rejonowych Urzędów Spraw Wewnętrznych, a od stycznia 1987 r. na etacie starszego inspektora Wydziału II SB jednego z Wojewódzkich Urzędów Spraw Wewnętrznych)." - informuję, że wyżej wymieniony oficer złożył oświadczenie, iż nigdy nie był funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa. Takie samo stwierdzenie znajduje się w jego oświadczeniu lustracyjnym.

d3peesc

Co do sprawy funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu i związanym z tym protokołem kontroli Najwyższej Izby Kontroli z 2005 roku informuję, że: Wynikiem kilkumiesięcznej kontroli prowadzonej przez NIK dot. "Realizacja zadań ustawowych przez Biuro Ochrony Rządu" było stwierdzenie uchybień procedury udzielania zamówień publicznych. Jednakże na podstawie ww. kontroli Najwyższa Izba Kontroli nie skierowała zawiadomień naruszeniu dyscypliny finansów publicznych ani doniesień do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Pomimo takich wniosków NIK, w 2006 roku na podstawie protokołu z ww. kontroli ówczesny Szef Biura Ochrony Rządu skierował zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa określonego w art. 231§ 1 kk polegającym na niedopełnieniu obowiązków lub przekroczeniu swoich uprawnień przez funkcjonariuszy BOR odpowiedzialnych za właściwe przeprowadzenie procedur zamówień publicznych.

W wyniku prowadzonego postępowania przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie w dniu 31. 10. 2006 r. wydano postanowienie o jego umorzeniu. W konkluzji postanowienia stwierdzono, że "Analiza zebranego materiału dowodowego prowadzi do wniosku, iż wymienione (w zawiadomieniu) przetargi zostały przeprowadzone zgodnie z obowiązującym wtedy prawem".

Prawidłowość umorzenia była sprowadzana na szczeblu Prokuratury Apelacyjnej, które potwierdziło zasadność umorzenia.

W związku z powyższym uznajemy zarzuty Biura Bezpieczeństwa Narodowego, w tej sprawie za kłamliwe.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ wni/

d3peesc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3peesc