MSWiA ws. współpracy polsko-armeńskiej (komunikat)
...
03.11.2010 | aktual.: 03.11.2010 11:53
03.11. Warszawa - Rzecznik Prasowy MSWiA informuje:
Adam Rapacki, podsekretarz stanu w MSWiA spotkał się z Arturem Bagdasaryanem sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Republiki Armenii. Podczas wizyty delegacji armeńskiej w Polsce rozmawiano o współpracy policyjnej, doświadczeniach w przeciwdziałaniu zagrożeniom terrorystycznym, czy wdrażaniu technologii biometrycznych.
Uczestnicy spotkania rozmawiali o reformie systemu bezpieczeństwa wewnętrznego Armenii oraz o Partnerstwie Wschodnim. Partnerstwo Wschodnie będzie jednym z priorytetów polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, która przypada na II połowę 2011 roku. W Partnerstwie Wschodnim widzimy aktywną rolę Republiki Armenii - zapewnił podczas spotkania wiceminister Adam Rapacki. W czasie prezydencji w UE na Partnerstwo Wschodnie Polska będzie kładła szczególny nacisk. Wiceminister Adam Rapacki poinformował, że polska policja opracowała pilotażowy projekt, którego głównym celem jest zapewnienie wsparcia w zakresie kształcenia służb odpowiedzialnych za utrzymanie bezpieczeństwa i porządku publicznego państw objętych Partnerstwem Wschodnim.
Program Euroeast Police, realizowany w ramach Partnerstwa Wschodniego, obejmuje międzynarodową współpracę policyjną w zakresie m.in. handlu ludźmi, nielegalnej migracji; zwalczania przestępczości narkotykowej; zwalczania i zapobiegania korupcji; zwalczania przestępczości zorganizowanej, ze szczególnym uwzględnieniem przestępczości finansowej, przestępczości w cyberprzestrzeni; procesu tworzenia społeczeństwa obywatelskiego oraz roli służb ochrony porządku prawnego w tym procesie.
Chcemy także wyjść z ofertą wizyt studyjnych przedstawicieli Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Ukrainy, Mołdowy - powiedział na spotkaniu wiceminister Adam Rapacki. - W krajach UE chcemy organizować specjalistyczne szkolenia, mamy dobrą bazę dydaktyczną i sporo dobrych rozwiązań. Podsekretarz Stanu w MSWiA mówił także o osiągnięciach polskiej policji w zwalczaniu handlu narkotykami i ze zorganizowaną przestępczością. To są silne strony polskiej policji, w których mamy spore doświadczenie - podkreślił wiceminister Adam Rapacki. Policje polska i armeńska współpracują już w zakresie zwalczania m.in. przestępczości zorganizowanej. W marcu 2010 roku w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Suwałkach odbył się kurs dla przewodników psów służbowych do wyszukiwania narkotyków, na którym przeszkolono pracowników Służby Celnej Republiki Armenii.
Wiceminister Adam Rapacki mówił także o prowadzonym przez nas w ramach Unii Europejskiej projekcie związanym z zarządzaniem zewnętrznymi granicami UE - Eurosur. Polega on na zintegrowanym zarządzaniu granicą zewnętrzną. W tym obszarze wiceminister zapewnił o naszej gotowości do współpracy z Armenią, wymiany doświadczeń oraz przenoszenia jak najlepszych rozwiązań europejskich na rzecz ochrony granic zewnętrznych.
Podczas spotkania poruszono także problematykę przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym. Wiceminister Adam Rapacki powiedział - że udało nam się zintegrować działania wszystkich instytucji i służb zajmujących się zagadnieniem przeciwdziałania terroryzmowi. W Polsce zadania te realizują Międzyresortowy Zespół ds. Przeciwdziałania Zagrożeniom Terrorystycznym, Centrum Antyterrorystyczne, poszczególne służby oraz instytucje porządku publicznego. W tej chwili tworzymy Narodową Strategię Przeciwdziałania Zagrożeniom Terrorystycznym - powiedział wiceminister Adam Rapacki.
Rozmawiano również o współpracy w zakresie wdrażania technologii biometrycznych w dokumentach paszportowych. Polska, która przyjęła te rozwiązania w 2006 (pierwsza cecha z biometrią twarzy) i w 2009 roku (druga cecha biometryczna w postaci odcisków palców) zaproponowała stronie armeńskiej współpracę, pomoc technologiczną oraz szkoleniową.
Podczas spotkania potwierdzono przyjazd komendanta głównego policji Armenii do Polski. Szef armeńskiej policji przyjedzie jeszcze w tym roku na zaproszenie Jerzego Millera ministra spraw wewnętrznych i administracji. Wiceminister Adam Rapacki poinformował, że chcielibyśmy podczas tej wizyty podpisać deklarację o współpracy, która aktualnie jest konsultowana pomiędzy policjami obu krajów. W kontekście organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej taki dokument ułatwiałby późniejszą współpracę obu krajów w zakresie bezpieczeństwa kibiców podczas rozgrywek piłkarskich na Euro 2012 - powiedział Adam Rapacki.
Artur Bagdasaryan sekretarz Rady Bezpieczeństwa w Armenii przyjechał do Polski 2 listopada br. na zaproszenie Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie podpisano specjalne memorandum o współpracy obu instytucji. Oficjalna wizyta delegacji armeńskiej w Polsce potrwa do 4 listopada br.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ rda/