MSZ: 50. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski z Jordanią (komunikat)
...
20.02. Warszawa - MSZ informuje:
Dokładnie 50 lat temu, 20 lutego 1964 r. Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Jordanią. W związku z tą rocznicą prezentujemy zgromadzone w Archiwum MSZ historyczne dokumenty i zdjęcia poświęcone temu wydarzeniu.
http://www.msz.gov.pl/pl/ministerstwo/historia/wydarzenia/50__rocznica_nawiazania_stosunkow_dyplomatycznych_z_polski_z_jordania
Udostępniane materiały ilustrują zarówno samą uroczystość złożenia listów uwierzytelniających, jak też cały proces negocjacyjny (prowadzony w latach 1956-1964) zakończony akredytowaniem polskiego ambasadora. Wśród dokumentów znajduje się m.in. korespondencja szyfrowa (PDF) pomiędzy Centralą MSZ w Warszawie a polską placówką w Bejrucie, która koordynowała negocjacje z jordańskimi władzami. Zamieszczamy także kopię listów uwierzytelniających oraz raport ambasadora Witolda Skuratowicza opisujący przebieg uroczystości. W galerii udostępnione zostały archiwalne zdjęcia, wykonane przez królewskiego fotografa, ukazujące przebieg ceremonii i audiencji u króla Jordanii - Husajna I.
Nawiązanie stosunków
Pierwsze sondaże w sprawie nawiązania stosunków prowadzono już w 1956 r. za pośrednictwem polskiej placówki w Damaszku. W lutym 1957 roku po upadku rządu Sulejmana al-Nabulsiego strona jordańska wycofała się jednak z prowadzonych rokowań.
Ponowne ożywienie w dwustronnych relacjach przyniósł czerwiec 1962 roku, kiedy to strona polska złożyła "oficjalną propozycję ustanowienia w Ammanie stałego delegata Ministra Handlu Zagranicznego na wzór podobnych naszych placówek w Pakistanie , Syjamie i Libii". Propozycja polska została potwierdzona stosowną notą z 12 lipca 1962 r. W rezultacie - z końcem grudnia 1963 r. - Jordańczycy przekazali "zgodę rządu Jordanii na ustanowienie placówki handlowej w Ammanie", a w dwa dni później nieoficjalnie poinformowali, że "należy się spodziewać w najbliższym czasie z ich strony propozycji nawiązania stosunków dyplomatycznych". Przedstawicielem MHZ w Ammanie mianowano Franciszka Onichowskiego, który wiosną 1963 roku wyjechał do Ammanu "w celu wynajęcia budynku i zainstalowania w nim placówki handlowej".
Początkowo strona polska sceptycznie odnosiła się do propozycji nawiązania stosunków dyplomatycznych, jednakże sytuacja uległa zmianie po ustanowieniu formalnych relacji miedzy Jordanią a ZSRR. Z końcem stycznia 1964 polski ambasador w Bejrucie Witold Skuratowicz otrzymał polecenie "sfinalizowania sprawy", wraz z informacją, iż to on będzie mianowany ambasadorem w Ammanie (na zasadzie rozszerzenia akredytacji). Ostatecznie stosunki zostały formalnie nawiązane 20 lutego 1964 r.
19 października 1964 r. Witold Skuratowicz został oficjalnie powołany przez Radę Państwa na stanowisko ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej w Haszymidzkim Królestwie Jordanii. Do złożenia listów uwierzytelniających doszło 11 stycznia 1965 roku. W związku z tym, że nowo mianowany ambasador rezydował na stale w Bejrucie stanowisko charg, d'affaires ad interim w Ammanie objął dotychczasowy przedstawiciel MHZ - Franciszek Onichowski.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ amt/