Trwa ładowanie...
dcigcnj

MSZ: 50. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski z Jordanią (komunikat)

...

dcigcnj
dcigcnj

20.02. Warszawa - MSZ informuje:

Dokładnie 50 lat temu, 20 lutego 1964 r. Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Jordanią. W związku z tą rocznicą prezentujemy zgromadzone w Archiwum MSZ historyczne dokumenty i zdjęcia poświęcone temu wydarzeniu.

http://www.msz.gov.pl/pl/ministerstwo/historia/wydarzenia/50__rocznica_nawiazania_stosunkow_dyplomatycznych_z_polski_z_jordania

Udostępniane materiały ilustrują zarówno samą uroczystość złożenia listów uwierzytelniających, jak też cały proces negocjacyjny (prowadzony w latach 1956-1964) zakończony akredytowaniem polskiego ambasadora. Wśród dokumentów znajduje się m.in. korespondencja szyfrowa (PDF) pomiędzy Centralą MSZ w Warszawie a polską placówką w Bejrucie, która koordynowała negocjacje z jordańskimi władzami. Zamieszczamy także kopię listów uwierzytelniających oraz raport ambasadora Witolda Skuratowicza opisujący przebieg uroczystości. W galerii udostępnione zostały archiwalne zdjęcia, wykonane przez królewskiego fotografa, ukazujące przebieg ceremonii i audiencji u króla Jordanii - Husajna I.

dcigcnj

Nawiązanie stosunków

Pierwsze sondaże w sprawie nawiązania stosunków prowadzono już w 1956 r. za pośrednictwem polskiej placówki w Damaszku. W lutym 1957 roku po upadku rządu Sulejmana al-Nabulsiego strona jordańska wycofała się jednak z prowadzonych rokowań.

Ponowne ożywienie w dwustronnych relacjach przyniósł czerwiec 1962 roku, kiedy to strona polska złożyła "oficjalną propozycję ustanowienia w Ammanie stałego delegata Ministra Handlu Zagranicznego na wzór podobnych naszych placówek w Pakistanie , Syjamie i Libii". Propozycja polska została potwierdzona stosowną notą z 12 lipca 1962 r. W rezultacie - z końcem grudnia 1963 r. - Jordańczycy przekazali "zgodę rządu Jordanii na ustanowienie placówki handlowej w Ammanie", a w dwa dni później nieoficjalnie poinformowali, że "należy się spodziewać w najbliższym czasie z ich strony propozycji nawiązania stosunków dyplomatycznych". Przedstawicielem MHZ w Ammanie mianowano Franciszka Onichowskiego, który wiosną 1963 roku wyjechał do Ammanu "w celu wynajęcia budynku i zainstalowania w nim placówki handlowej".

Początkowo strona polska sceptycznie odnosiła się do propozycji nawiązania stosunków dyplomatycznych, jednakże sytuacja uległa zmianie po ustanowieniu formalnych relacji miedzy Jordanią a ZSRR. Z końcem stycznia 1964 polski ambasador w Bejrucie Witold Skuratowicz otrzymał polecenie "sfinalizowania sprawy", wraz z informacją, iż to on będzie mianowany ambasadorem w Ammanie (na zasadzie rozszerzenia akredytacji). Ostatecznie stosunki zostały formalnie nawiązane 20 lutego 1964 r.

dcigcnj

19 października 1964 r. Witold Skuratowicz został oficjalnie powołany przez Radę Państwa na stanowisko ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej w Haszymidzkim Królestwie Jordanii. Do złożenia listów uwierzytelniających doszło 11 stycznia 1965 roku. W związku z tym, że nowo mianowany ambasador rezydował na stale w Bejrucie stanowisko charg, d'affaires ad interim w Ammanie objął dotychczasowy przedstawiciel MHZ - Franciszek Onichowski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ amt/

dcigcnj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcigcnj