Trwa ładowanie...
d3mnj9y
msz
10-04-2014 20:13

MSZ: amerykańska haubica samobieżna M109 trafi z Wiednia do Bydgoszczy (komunikat)

...

Share
d3mnj9y

10.04. Warszawa - MSZ informuje:

- Dzięki współdziałaniu resortów dyplomacji i obrony narodowej oraz Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy otrzymuje świetnie zachowany egzemplarz haubicy - powiedział podsekretarz stanu Bogusław Winid podczas uroczystego przekazania Polsce przez Ministerstwo Obrony Austrii amerykańskiej 155 mm haubicy samobieżnej M109.

Ceremonia miała miejsce 10 kwietnia w Muzeum Historii Wojskowości w Wiedniu. Haubica będzie jedynym pojazdem tego typu w Polsce. - Cieszę się, że udało się zrealizować zainicjowany przez ministra Radosława Sikorskiego projekt pozyskania do polskich zbiorów muzealnych legendarnej amerykańskie haubicy - powiedział wiceszef polskiej dyplomacji. Polska, w zamian za sprzęt amerykański, przekazała Muzeum Historii Wojskowości w Wiedniu radziecką 120 mm haubicę samobieżną 2S1 Goździk.

155 mm haubica samobieżna M109 (M109 155 mm SP Howitzer) została zaprojektowana w Stanach Zjednoczonych w latach 1952-62. M109 były poddawane licznym modyfikacjom m.in. zmianie haubicy na jej długolufową wersję, zmianie systemu kierowania ogniem, zwiększeniu grubości pancerza i ilości przewożonej amunicji. Haubice, po poszczególnych modyfikacjach, znajdowały się na uzbrojeniu wielu krajów NATO. Niektóre państwa, jak np. Wielka Brytania, Włochy, Austria, Niemcy i Szwajcaria opracowały swoje wersje pojazdu. Wersja, która znajduje się obecnie na uzbrojeniu sił zbrojnych USA to 155 mm haubica samobieżna M109A6 "Palladin".

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

d3mnj9y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mnj9y
d3mnj9y