MSZ: głód w Rogu Afryki (komunikat)
...
21.07. Warszawa - MSZ informuje:
Wiceminister spraw zagranicznych Krzysztof Stanowski oraz Kristalina Georgieva, komisarz UE ds. pomocy humanitarnej, odbędą w dniach 22-23 lipca br. wspólną wizytę w Kenii w związku z klęską głodu w regionie. Ocenią sytuację w kompleksie obozów dla uchodźców w Dadaab na wschodzie kraju przy granicy z Somalią. Obozy w związku z klęską głodu przyjmują czterokrotnie więcej uchodźców niż są na to przygotowane.
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych współpracuje z Polską Akcją Humanitarną, która zadeklarowała podjęcie działań pomocowych w Rogu Afryki. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekaże wsparcie Polskiej Akcji Humanitarnej, innym organizacjom pozarządowym oraz międzynarodowym organizacjom humanitarnym pomagającym ofiarom głodu w Rogu Afryki. Decyzje dotyczące form wsparcia zostaną podjęte po powrocie min. Stanowskiego z Kenii.
Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła w dniu 20 lipca br. najpoważniejszy od lat stan klęski głodu w Rogu Afryki w wyniku suszy i bardzo wysokich cen żywności w regionie. Najtrudniejsza jest sytuacja w Somalii, gdzie w ostatnich miesiącach dziesiątki tysięcy ludzi, głównie dzieci, zmarło. Bardzo wysoki poziom niedożywienia panuje też w Etiopii, Kenii i Dżibuti, zwłaszcza tam, gdzie napływają uchodźcy z Somalii.
Polska prezydencja od początku lipca reaguje na forum Unii na pogarszającą się sytuację w Rogu Afryki. O głodzie w tym regionie rozmawiano na zorganizowanej pod polskim przewodnictwem Rady nieformalnej UE ds. rozwoju w Sopocie w dniach 13-14 lipca. Z kolei 18 lipca prezydencja zwołała nadzwyczajne posiedzenie grupy roboczej Rady UE ds. pomocy humanitarnej w Brukseli, gdzie przedstawiciele największych organizacji humanitarnych (m.in. UNHCR, UNICEF, Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, Lekarze bez Granic i Oxfam) apelowali o wsparcie dla ofiar głodu.
Międzynarodowe organizacje humanitarne przewidywały wystąpienie kryzysu żywnościowego w tym regionie, roczny apel humanitarny ogłoszony przez ONZ w listopadzie 2010 r. przewidywał zapotrzebowanie na pomoc w Rogu Afryki w wysokości 1,2 mld USD. Obecnie finansowanie wynosi jedynie 40 proc. i dalsze wsparcie donatorów jest pilnie potrzebne. O to m.in. apelował wiceminister Stanowski 20 lipca podczas konferencji prasowej Rady Społeczno-Ekonomicznej ONZ w Genewie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/