Trwa ładowanie...
d3b7uo7

MSZ: Głosowanie w ONZ na temat statusu Palestyny (komunikat)

...

Share
d3b7uo7

29.11. Warszawa - MSZ informuje:

Polska wstrzymała się od głosu w czwartkowym (29 listopada) głosowaniu na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych ws. przyznania Palestynie statusu państwa obserwatora.

Polska uznaje, że narodowe aspiracje Palestyńczyków powinny być realizowane w oparciu o zasadę dwóch państw współistniejących ze sobą w pokoju - żydowskiego państwa Izrael i niezależnej, demokratycznej Palestyny. Wnosimy swój wkład w międzynarodową pomoc, wspierającą starania władz palestyńskich na rzecz budowy instytucji państwowych. Polska jest jednym z nielicznych krajów Unii Europejskiej, w którym od lat działa ambasada Palestyny, korzystająca z pełni przywilejów i immunitetów dyplomatycznych.

Przyjęcie rezolucji w obecnych uwarunkowaniach nie zmieni realnej sytuacji Palestyny. Może natomiast utrudnić wznowienie bezpośrednich rozmów izraelsko-palestyńskich i tym samym osiągnięcie postępu w procesie pokojowym. Uważamy, że jedynym skutecznym sposobem uregulowania konfliktu bliskowschodniego są bezpośrednie negocjacje między stronami, a nie jednostronne działania. Apelujemy do obu stron o powrót do stołu rokowań.

d3b7uo7

W dniu 29 listopada została wydana deklaracja Wysokiej Przedstawiciel Catherine Ashton ws. bliskowschodniego procesu pokojowego. Zawiera ona apel do wszystkich stron o działanie w duchu zaufania, tak, aby zapewnić konstruktywne negocjacje i powstrzymanie się od działań, które mogłyby podważyć wiarygodność rokowań. Polska popiera to stanowisko.

Tekst deklaracji (w języku angielskim) Wysokiej Przedstawiciel Catherine Ashton ws. bliskowschodniego procesu pokojowego: http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_Data/docs/pressdata/en/cfsp/133902.pdf

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ abuj/ tpo/

d3b7uo7

Podziel się opinią

Share
d3b7uo7
d3b7uo7