MSZ: gwarancje bezpieczeństwa esencją NATO (komunikat)
...
06.06. Warszawa - MSZ informuje:
- Wszyscy wiemy, do czego służy NATO. Dla Polski gwarancje bezpieczeństwa, uwiarygadniane planami ewentualnościowymi, zdolnościami obronnymi, właściwym poziomem budżetów obronnych, zdolnościami operacyjnymi, to jest esencja NATO - powiedział minister Radosław Sikorski po spotkaniu z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Andersem Fogh Rasmussenem.
Rozmowy plenarne sekretarza generalnego z ministrem Radosławem Sikorskim, ministrem obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem i szefem Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysławem Gocułem koncentrowały się na funkcjonowaniu NATO po 2014 r., kiedy to zakończy się sojusznicza operacja ISAF w Afganistanie. Rozmówcy zgodzili się, że w zmieniającym się środowisku bezpieczeństwa międzynarodowego i przy niekorzystnych trendach ekonomicznych kluczowa dla funkcjonowania NATO będzie zdolność realizacji zobowiązań z zakresu kolektywnej obrony.
- Polska zachęca sojuszników, aby robili to co my, aby wszyscy wydawali co najmniej tyle, co Polska na zdolności obronne, czyli blisko 2 proc. PKB - zaapelował minister Sikorski. Rozmówcy poruszyli też tematykę znaczenia planowania obronnego, długofalowej budowy zdolności obronnych i ćwiczeń wojskowych. - Chciałbym podziękować Polsce za to, że stanowi bardzo dobry przykład związany z inwestycją w obronność - powiedział sekretarz Rasmussen, mówiąc o polskim zaangażowaniu w funkcjonowanie sojuszu i uczestnictwie w operacjach NATO.
Sekretarz Rassmusen przebywał z oficjalną wizytą w Warszawie na osobiste zaproszenie szefa polskiej dyplomacji. W czasie jednodniowego pobytu spotkał się także z prezydentem Bronisławem Komorowskim i przedstawicielami parlamentu. Na Akademii Obrony narodowej wygłosił wykład "Silna Europa dla silnego NATO", w którym przedstawił wizję dalszego rozwoju europejskich zdolności obronnych tak, aby stanowiły one wiarygodny filar obrony w wymiarze europejskim i transatlantyckim.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/