Trwa ładowanie...
d30bbnc
społeczeństwo

MSZ: Holendrzy pozytywnie o Polakach (komunikat)

...

Share
d30bbnc

13.12. Warszawa - MSZ informuje:

Większość Holendrów chętnie zaprzyjaźni się z Polakami, chce z nimi współpracować czy mieć za sąsiadów - pokazuje badanie holenderskiej opinii publicznej zlecone przez MSZ.

Nie potwierdził się zatem kreowany przez niektóre holenderskie media oraz Partię na rzecz Wolności wizerunek Polaka, który ma problemy z przestrzeganiem prawa lub nagminnie łamie przepisy ruchu drogowego. Jedynie co 6. ankietowany Holender utożsamia polską migrację ze wzrostem wydatków na opiekę społeczną.

d30bbnc

Ambasada RP w Hadze konsekwentnie walczy ze stereotypami nt. Polski i Polaków w Holandii. Najgłośniejszym przykładem była ostra reakcją na początku roku ws. dyskryminacyjnego portalu internetowego zachęcającego Holendrów do składania skarg na osoby z Europy Środkowo-Wschodniej. Polscy dyplomaci od momentu uruchomienia domagali się jego likwidacji i jednoznacznego potępienia go przez władze holenderskie.

Holendrzy akceptują Polaków w różnych rolach społecznych. Dopuszczają możliwość przyjazdu Polaków do Holandii w charakterze turystów (89 proc), chętnie zaprzyjaźnią się z Polakami (76 proc. wskazań), nie mają nic przeciwko sąsiadowaniu z naszymi rodakami (62 proc.), a także współpracy z wywodzącym się z nad Wisły kolegą (68 proc.). Aż 73 proc. badanych Holendrów uważa, że Polacy wykonują prace sumiennie i rzetelnie. Według 64 proc. badanych, holenderscy pracodawcy są usatysfakcjonowani pracą Polaków. Dwukrotnie więcej Holendrów (prawie 40 proc.) uważa, że Polacy dobrze lub bardzo dobrze pasują do społeczeństwa holenderskiego.

Takie wyniki badań opinii o Polsce i Polakach zaprezentowano 12 grudnia w Hadze. Sondę, na zlecenie MSZ, wykonał Instytut Spraw Publicznych, który przy współpracy z holenderskim ośrodkiem badania opinii publicznej GfK Nederland dokonał analizy zebranych danych.

Jesienią 2012 r. przebadano reprezentatywna grupę 1000 osób techniką CAWI (Computer Assisted Web Interviewing) przy użyciu panelu internetowego (Multi Access Panel).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d30bbnc

Podziel się opinią

Share
d30bbnc
d30bbnc