Trwa ładowanie...
d35jn46

MSZ: konsultacje wiceminister Pełczyńskiej-Nałęcz w Ankarze (komunikat)

...

d35jn46

14.05. Warszawa - MSZ informuje:

Pomoc rozwojowa oraz polityka Polski i Turcji wobec Rosji, Ukrainy, Mołdawii, Azji Środkowej i Kaukazu Południowego były przedmiotem konsultacji podsekretarz stanu w MSZ Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz z zastępcą podsekretarza stanu w MSZ Turcji Fatih Ceylanem 14 maja Ankarze.

Wiceminister Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, iż traktujemy Turcję jako ważnego partnera w polityce wschodniej. Podczas rozmów ministrowie wymienili doświadczenia i omówili możliwe formy współpracy w dziedzinie polityki rozwojowej na Ukrainie, w Mołdawii oraz w Gruzji. "Najlepsze co można zrobić dla państw Partnerstwa Wschodniego to przybliżyć je do Unii Europejskiej, nie tylko politycznie ale również gospodarczo i społecznie. Ważny jest praktyczny wymiar Partnerstwa Wschodniego. Wygląda na to, że dzielimy podobną opinię z Turcją" stwierdziła wiceminister podczas rozmowy z Fatihem Ceylanem, z zastępcą podsekretarza stanu w tureckim MSZ.

W trakcie rozmów wymieniono opinie w kwestiach energetycznych zarówno z perspektywy Polski, Unii Europejskiej jak i Turcji - mając na uwadze szczególne znaczenie Turcji jako strategicznego państwa z punktu widzenia tranzytu gazu i ropy z Azji Centralnej oraz Bliskiego Wschodu. Rozmowy dotyczyły także kwestii relacji polsko-tureckich w kontekście 600. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między obydwoma państwami.

d35jn46

W czasie wizyty w Ankarze wiceminister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz odwiedziła Turecką Agencję Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju (Turkish International Cooperation and Development Agency), a także spotkała się z czołowymi przedstawicielami tureckich think tanków zajmujących się sytuacją polityczno-gospodarczą na obszarze post-radzieckim.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ stav/

d35jn46
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35jn46