Trwa ładowanie...
d3dhi80

MSZ: minister Sikorski o Ukrainie w wywiadzie dla "Le Monde" (komunikat)

...

d3dhi80
d3dhi80

30.01. Warszawa - MSZ informuje:

- To dobrze, że byli prezydenci doradzają obu stronom, że debata toczy się znów w parlamencie i że pospiesznie przyjęte ustawy represyjne zostały odwołane - podkreślił minister Radosław Sikorski w wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Monde", komentując sytuację na Ukrainie. Wydarzenia w Kijowie to główny temat czwartkowej rozmowy premiera Donalda Tuska i prezydenta Francois Hollande'a w Paryżu.

W rozmowie z dziennikarzem Yves-Michelem Riolsem szef polskiej dyplomacji nawiązał do wystąpienia byłego prezydenta Ukrainy w parlamencie. "Jeśli Leonid Krawczuk mówi, że Ukraina jest na skraju wojny domowej, powinniśmy uważać na jego słowa" - zaznaczył minister Sikorski.

Minister podkreślił, że nie jest jego rolą komentowanie ewentualnej dymisji prezydenta Janukowycza, zaznaczając że jest on demokratycznie wybranym prezydentem, który negocjował z UE porozumienie i niespodziewanie zadecydował o jego nieratyfikowaniu.

d3dhi80

"Polska nadal jest zaangażowana, by pomóc Ukrainie w reformach i odblokowaniu pożyczki Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Według Banku Światowego, Polska i Ukraina były na tym samym poziomie 25 lat temu. Dziś nasz PKB na mieszkańca jest trzy razy wyższy od ukraińskiego. To dowodzi ze polska droga - trudne reformy, europejskie prawo, walka z korupcją i odpowiedzialność - to droga sukcesu" - powiedział w wywiadzie minister Sikorski.

Odpowiadając na pytanie o uwolnienie Julii Tymoszenko, minister przypomniał, że to żądanie było wysuwane przez delegację Parlamentu Europejskiego. "Obawiam się jednak, że ta kwestia, sama w sobie ważna, przesłoniła nam w czasie negocjacji priorytetowe pytanie o konsekwencje bojkotu handlowego narzuconego przez Rosję na ukraińską gospodarkę" - dodał minister.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że UE ma możliwość nałożenia na Ukrainę sankcji handlowych, jakie zastosowała wobec Białorusi, Iranu czy Zimbabwe, ale najpierw konieczne jest zbadanie, jakie działania przyniosłoby pożądany efekt. "Póki rząd i opozycja rozmawiają ze sobą, musimy ich w tym wspierać. Groźba sankcji jest skuteczniejsza niż same sankcje" - zaznaczył minister Sikorski.

Cały wywiad dostępny (w języku francuskim): http://www.lemonde.fr/europe/article/2014/01/30/ukraine-nous-devons-encourager-opposition-et-gouvernement-a-se-parler_4356731_3214.html?xtmc=sikorski&xtcr=1 (dostęp płatny).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d3dhi80
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dhi80