MSZ o problemach współczesnej pomocy humanitarnej i rozwojowej (komunikat)

...

05.09. Warszawa - MSZ informuje:

O współczesnej pomocy humanitarnej i rozwojowej, odporności społeczności lokalnych na katastrofy i roli społeczeństwa obywatelskiego w krajach rozwijających się podsekretarz stanu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz rozmawiała dzisiaj w Warszawie z Tadateru Konoe, prezesem Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

Wiceminister spraw zagranicznych pokreśliła znaczenie i rolę Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża, w tym Polskiego Czerwonego Krzyża, w udzielaniu pomocy humanitarnej. Nakreśliła też aktualne kierunki świadczenia pomocy humanitarnej przez Polskę. Skoncentrowała się w szczególności na sytuacji ludności dotkniętej konfliktem w Syrii, zaznaczając, że Polska udziela pomocy humanitarnej dla Syryjczyków od początku konfliktu. Czyni to zarówno za pośrednictwem agend ONZ, jak i we współpracy z polskimi organizacjami pozarządowymi. Wiceminister wyraziła przy tym zaniepokojenie stale pogarszającą się sytuacją humanitarną w krajach ościennych.

Prezes Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca Tadateru Konoe podkreślił z kolei rosnącą rolę Polski jako dawcy pomocy humanitarnej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Podziękował równocześnie za kierowanie się przez Polskę przy świadczeniu pomocy humanitarnej zasadami humanitaryzmu, neutralności, niezależności i bezstronności oraz za wspieranie międzynarodowych organizacji humanitarnych, a także zwiększanie narodowych zdolności i koordynacji w tej dziedzinie.

W spotkaniu uczestniczył też prezes Polskiego Czerwonego Krzyża Stanisław Kracik oraz Anitta Underlin, dyrektor Europejskiej Delegatury Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Podczas rozmowy Anitta Uderlin wyraziła wdzięczność dla Polski za utrzymywanie współpracy rozwojowej z krajami Partnerstwa Wschodniego oraz Azji Centralnej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

Źródło artykułu:PAP
nałęczdobroczynnośćrozmowy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)