MSZ: obraz Guardiego "Schody Pałacowe" wraca do Polski (komunikat)

...

28.03. Warszawa - MSZ informuje:

W poniedziałek, w Berlinie minister Radosław Sikorski odbierze z rąk ministra spraw zagranicznych Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera wywieziony podczas drugiej wojny światowej z Muzeum Narodowego w Warszawie obraz "Schody pałacowe" Francesco Guardiego. W przekazaniu obrazu będzie uczestniczył również Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki, Badań Naukowych i Sztuki Badenii-Wirtembergii Juergen Walter.

Dzięki zaangażowaniu ministrów Radosława Sikorskiego i Franka-Waltera Steinmeiera strona niemiecka podjęła decyzję o zwrocie Polsce obrazu. - Jesteśmy obydwaj bardzo zadowoleni, że to cenne dzieło po około 75 latach powróci do Polski, do Muzeum Narodowego w Warszawie. Przekazanie obrazu jest widocznym symbolem wzajemnego zaufania. Jest ono jednocześnie dowodem skuteczności oraz ważnym impulsem do prowadzonej z zaangażowaniem kontynuacji naszego dialogu w zakresie dóbr kultury - wspólnie oświadczyli ministrowie.

Obraz Guardiego został w 1939 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie zarekwirowany przez władze niemieckie. Po zakończeniu wojny dostarczony został do Central Collecting Point w Wiesbaden, stamtąd przekazany do Uniwersytetu w Heidelbergu, a potem do Galerii Państwowej w Stuttgarcie.

Zagrabione w czasie wojny płótno Francesco Guardiego figurowało w polsko- i angielskojęzycznym katalogu strat w dziedzinie malarstwa obcego z roku 1950. Obraz uwzględniony został również w uaktualnionej wersji tego katalogu wydanej w roku 2000, zarejestrowano go także w "The Art Loss Register", międzynarodowym rejestrze skradzionych dzieł sztuki. Odzyskanie cennego dzieła możliwe było dzięki współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

Źródło artykułu:PAP
historiamalarstwosztuka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)