Trwa ładowanie...
d1vvy02
kultura
15-03-2013 16:29

MSZ: odzyskane zabytki w Państwowym Muzeum Archeologicznym (komunikat)

...

Share
d1vvy02

15.03. Warszawa - MSZ informuje:

- Ta wymiana stanowi skuteczne uporządkowanie jednej z wielu spraw w dziedzinie dóbr kultury w stosunkach polsko-niemieckich, spraw które dotyczą skutków II wojny światowej - przypomniał podsekretarz stanu Maciej Szpunar w trakcie otwarcia wystawy "Zaginione-Ocalone" w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie (15 marca). Cenne archeologiczne zbiory dzięki staraniom Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP wróciły do Polski.

Wystawa "Zaginione-Ocalone. Szczecińska kolekcja starożytności pomorskich" to obiekty ze zbiorów szczecińskiego muzeum, otrzymane w wyniku polsko-niemieckiej wymiany. Wcześniej przechowywane w Muzeum w Stralsundzie, zostały odnalezione na terenie obecnie należącym do Polski. Dzięki staraniom Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP trafiły do Muzeum Narodowego w Szczecinie. W rewanżu strona niemiecka otrzymała obiekty wykopane na obszarze niemieckiego Pomorza Przedniego i Meklemburgii, a przechowywane w Szczecinie.

- Dzisiejsza prezentacja to efekt skutecznego przebijania dawnej, symbolicznej ściany pomiędzy dwoma państwami, stworzonej przez odmienny sposób myślenia po obu stronach granicy o wspólnym przecież dziedzictwie kulturowym. Cieszymy się, że te przeszkody zostały pokonane i to z pożytkiem dla obu muzeów - podkreślił wiceminister Szpunar.

d1vvy02

Wśród prawie pięciuset zabytków, przekazanych Polsce, są obiekty pochodzące ze wszystkich epok pradziejowych i z wczesnego średniowiecza: monety, ozdoby, broń, naczynia, urny, narzędzia, figurki.

Jak podkreślają archeolodzy, dokonana wymiana pozwoliła na uporządkowanie sytuacji spowodowanej wojną i pełniejszą prezentację zabytków, zgodnie z ich regionalnym pochodzeniem.

Wystawa w Warszawie została zorganizowana we współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie, pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz marszałków województw mazowieckiego i zachodniopomorskiego.

W trakcie piątkowego otwarcia dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski szczególnie podziękował również prof. Wojciechowi Kowalskiemu, pełnomocnikowi ministra ds. restytucji i dziedzictwa w MSZ.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ stav/

d1vvy02
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vvy02
d1vvy02