Trwa ładowanie...
d3zqegv

MSZ: Partnerstwo Wschodnie głównym tematem Rady ds. Zagranicznych UE (komunikat)

...
Share
d3zqegv

21.10. Warszawa - MSZ informuje:

- Jesteśmy na ostatniej prostej. Ukraina dokonała znaczącego postępu. Nie można jednak lekceważyć długotrwałych procesów decyzyjnych w ramach UE. Ich nie da się przyspieszyć i jeśli nie weźmie się tego pod uwagę, to istnieje zagrożenie upadku na tych ostatnich metrach - powiedział minister Radosław Sikorski podczas posiedzenia Rady ds. Zagranicznych UE (FAC). Szefowie dyplomacji państw członkowskich UE spotkali się 21 października w Luksemburgu, aby omówić relacje Unii Europejskiej z państwami z Południowego Sąsiedztwa i Partnerstwa Wschodniego.

Na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie planowane jest podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą i parafowanie umowy z Mołdawią i Gruzją. Do tego czasu państwa, które pragną podpisać dokumenty w Wilnie, musza dokonać niezbędnych reform wewnętrznych. - Ukraina zdała sprawozdanie z ogromnej pracy legislacyjnej, jakiej dokonała ostatnio w kluczowych obszarach: reformy systemu prokuratury, sądownictwa i systemu wyborczego. - zwrócił uwagę szef polskiej dyplomacji. Dodał, że liczy na przyspieszenie procesu modernizacji, po podpisaniu umowy stowarzyszeniowej - Dopiero wtedy zacznie się prawdziwa implementacja. - podkreślił minister Sikorski. Podczas obrad szereg państw członkowskich wskazywało na bezwzględną konieczność rozstrzygnięcia przed wileńskim szczytem sprawy aresztowanej byłej ukraińskiej premier Julii Tymoszenko. Podkreślono także, że kluczowe dla możliwości podpisania umowy UE-Ukraina powinny być kolejne, zaplanowane na 18 listopada, obrady FAC w Brukseli.

d3zqegv

Podczas posiedzenia Rady ds. Zagranicznych UE dyskusja szefów dyplomacji poświęcona była również aktualnej sytuacji w Mjanmie. - Polska od dłuższego czasu dzieli się z Birmą doświadczeniem skutecznej transformacji - powiedział minister Sikorski. Ministrowie odebrali też sprawozdanie wysokiej przedstawiciel ds. polityki zagranicznej UE Catherine Ashton z rozmów, jakie przeprowadziła podczas swojej wizyty w Iranie. Omówili również działania w sprawie zniszczenia syryjskiego potencjału broni chemicznej.

Po zakończonych obradach FAC w Luksemburgu minister Radosław Sikorski, wraz z szefem szwedzkiej dyplomacji Carlem Bildtem, udał się w podróż do trzech państw Partnerstwa Wschodniego: Mołdawii, Gruzji i na Ukrainę.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ stav/

d3zqegv

Podziel się opinią

Share
d3zqegv
d3zqegv