MSZ: Polsko-amerykańskie seminarium nt. współpracy w dziedzinie wspierania demokracji (komunikat)

...

11.09. Warszawa - MSZ informuje:

Podsekretarz Stanu Jerzy Pomianowski oraz ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce Lee Feinstein byli gospodarzami seminarium podsumowującego dotychczasową współpracę między Polską a USA w zakresie wspierania demokracji. Seminarium odbyło się 11 września br. w Warszawie.

- Idee wolności od zawsze towarzyszyły naszej współpracy, a głos Polsko-Amerykańskiego Dialogu Strategicznego na rzecz Demokracji ma długą tradycję, mimo że zinstytucjonalizowaną formę zyskał stosunkowo niedawno - powiedział podczas swojego wystąpienia wiceminister Jerzy Pomianowski. - Współpraca między Polską a Stanami Zjednoczonymi odbywa się poprzez dialog społeczeństw, a rządy obu krajów starają się nadać mu odpowiednią wagę i zapewnić fundusze - dodał wiceminister.W ocenie ambasadora Lee Feinsteina Polska jest modelowym przykładem kraju, który może dzielić się z innymi swoimi doświadczeniami z transformacji ustrojowej. - Demokracja to znak towarowy relacji polsko-amerykańskich i symbol naszej przyjaźni i sojuszu - podkreślił ambasador.

W dzisiejszej debacie udział wzięli także przedstawiciele parlamentu, kancelarii prezydenta i premiera, korpusu dyplomatycznego, a także absolwenci programów pomocowych oraz przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego.

Współpraca między Polską a Stanami Zjednoczonymi w zakresie wspierania demokracji trwa intensywnie od kilku lat i stanowi jeden z podstawowych filarów strategicznych relacji Polski z USA. Polsko-amerykański Dialog Strategiczny na rzecz Demokracji został zainicjowany przez ministra Radosława Sikorskiego 3 marca 2011 r. w Waszyngtonie, podczas spotkania z sekretarz stanu Hillary Clinton. Pierwsza sesja miała miejsce 22 marca 2011 r. w Warszawie, zaś druga runda Dialogu odbyła się 8 maja br. w Waszyngtonie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kos/

Źródło artykułu:PAP
kościółusadyplomacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)