MSZ: polsko-meksykańskie konsultacje polityczne w Warszawie (komunikat)
...
25.04.2014 16:29
25.04. Warszawa - MSZ informuje:
Wiceministrowie spraw zagranicznych Polski i Meksyku, Katarzyna Kacperczyk i Carlos Alberto de Icaza González, 25 kwietnia wzięli udział w polsko-meksykańskich konsultacjach politycznych w ramach VIII Spotkania Mechanizmu Konsultacji Politycznych. Poniżej wspólny komunikat w tej sprawie.
WSPÓLNY KOMUNIKAT
VIII Spotkanie Mechanizmu Konsultacji Politycznych między Polską a Meksykiem
VIII Spotkanie Mechanizmu Konsultacji Politycznych Meksyk-Polska odbyło się 25 kwietnia 2014 r. w Warszawie, w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Celem spotkania było umocnienie więzi politycznych, gospodarczych, kulturalnych, jak też współpracy między Meksykiem i Polską.
Spotkaniu współprzewodniczyła wiceminister ds. polityki pozaeuropejskiej, dyplomacji publicznej i ekonomicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Katarzyna Kacperczyk, oraz wiceminister spraw zagranicznych Meksyku, ambasador Carlos de Icaza. Podkreślili oni znakomity stan stosunków między obydwoma państwami, zgodnie wyrazili potrzebę wzmocnienia i dywersyfikacji stosunków ekonomicznych, handlowych i turystycznych między Meksykiem i Polską. Potwierdzili znaczący potencjał dla wymiany między obydwoma dynamicznie rozwijającymi się gospodarkami oraz zobowiązali się do dalszego poszukiwania konkretnych dziedzin współpracy.
Podczas spotkania omówiono tematy będące przedmiotem wspólnego zainteresowania na płaszczyźnie dwustronnej, wielostronnej i regionalnej. W kontekście stosunków dwustronnych, wiceministrowie wymienili informacje na temat aktualnej sytuacji politycznej i gospodarczej obu państw. Podsekretarz Stanu, Carlos de Icaza, wyjaśnił znaczenie i zasięg reform podejmowanych przez rząd Prezydenta Enrique Pena Nieto. Jednocześnie, w celu nadania nowego impulsu stosunkom dwustronnym, wspomniano o możliwości udziału Meksyku w międzynarodowych spotkaniach wysokiego szczebla, takich jak Europejskie Forum Nowych Idei (EFNI). Pani Minister Katarzyna Kacperczyk podkreśliła stabilny rozwój gospodarki Polski, który m.in. charakteryzuje się wzrostem PKB w roku 2013 oraz optymistycznymi prognozami ekonomicznymi na lata 2014 i 2015.
W dziedzinie gospodarczej i handlowej dokonano analizy strategii promocji inwestycji w obu państwach, a także możliwości zorganizowania wzajemnych wizyt misji przedsiębiorców, ze szczególnym uwzględnieniem potencjału, jaki oferują różne sektory, w tym samochodowy, lotniczy, energetyczny i górniczy. Obie strony wyraziły zadowolenie ze znacznego wzrostu w handlu dwustronnym, który od 2010 roku uległ podwojeniu. Wskazano na istniejące nadal duże możliwości dalszego jego rozwoju i dywersyfikacji. Podkreślono wzrost ruchu turystycznego między obydwoma państwami, któremu sprzyjać ma otwarcie bezpośrednich połączeń lotniczych między Warszawą a Cancún. Ponadto, wyrażono zainteresowanie obu państw aktualizacją ram prawnych między Meksykiem a Unią Europejską. Omówiono również współpracę w dziedzinie kultury i edukacji, również w kontekście planowanego IV Spotkanie Meksykańsko-Polskiej Komisji Mieszanej ds. Współpracy Edukacyjnej i Kulturalnej, które odbędzie się pod koniec 2014 roku. Postanowiono, że należy promować,
wzmocnić i usprawnić obowiązujące programy wymiany między uniwersytetami i instytucjami szkolnictwa wyższego.
Omówiono główne zagadnienia 69 sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, a Meksyk podzielił się swymi doświadczeniami związanymi z udziałem w Grupie G20. Jednocześnie, strony wymieniły opinie na temat sytuacji politycznej i bezpieczeństwa w różnych regionach świata, jak również na temat aktywnej roli, jaką odgrywa Polska w regionie, głównie poprzez jej udział w Partnerstwie Wschodnim i Grupie Wyszehradzkiej.
Podsekretarz Stanu Carlos de Icaza, oraz Wiceminister Katarzyna Kacperczyk potwierdzili swoje zaangażowanie na rzecz dalszego wzmocnienia stosunków dwustronnych między Meksykiem i Polską m.in. poprzez realizację propozycji i inicjatyw zgłoszonych podczas spotkania.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/