Trwa ładowanie...
d13l1em

MSZ: prelekcja premiera Królestwa Niderlandów (komunikat)

...

Share
d13l1em

30.11. Warszawa - MSZ informuje:

- Warszawa pozostaje niewzruszonym orędownikiem współpracy europejskiej, jako najskuteczniejszego instrumentu zapewniającego pokój, rozwój i dobrobyt - mówił w czwartek na uniwersytecie w Utrechcie były premier Królestwa Niderlandów Willem (Wim) Kok. Jego prelekcję w ramach cyklu Wykładów im. prof. Bronisława Geremka słowem wstępnym poprzedził Jerzy Pomianowski, Podsekretarz Stanu w MSZ.

Wiceminister Pomianowski w swoim wprowadzeniu skoncentrował się na dylematach, przed którymi stoi Unia Europejska, także w kwestii swojej roli na świecie. - Albo UE zdecyduje się na dalszą integrację, albo ryzykuje stopniowy spadek swojego znaczenia na arenie globalnej - podkreślił Wiceminister przedstawiając klarowne stanowisko Polski.

Mówca wieczoru Wim Kok, premier Królestwa Niderlandów w latach 1994-2002, w swoim wystąpieniu pt. "Europa na rozdrożu" podkreślił znaczenie pokojowej rewolucji Solidarności w Polsce dla wyzwolenia całego kontynentu spod jarzma dominacji Związku Radzieckiego. Stwierdził, że teraz - będąc już dojrzałym członkiem Unii Europejskiej - Polska jest w awangardzie. Mimo że w wielu państwach kontynentu jest to w czasach kryzysu niepopularne, Warszawa pozostaje niewzruszonym orędownikiem współpracy europejskiej.

d13l1em

Prelekcja zorganizowana 29 listopada na Uniwersytecie w Utrechcie odbyła się w ramach polsko-holenderskiego cyklu Wykładów im. Prof. Bronisława Geremka. Są one efektem inicjatywy podjętej przez szefów dyplomacji Polski i Niderlandów w 2009r., której celem było uhonorowanie dorobku politycznego i naukowego byłego Ministra Spraw Zagranicznych RP. Profesor Bronisław Geremek jako szef dyplomacji był współinicjatorem (wraz ze swoim holenderskim odpowiednikiem Joziasem van Aartsenem) powstania tzw. Konferencji Utrechckiej, czyli corocznych polsko-holenderskich konsultacji międzyrządowych. W 1986 r. otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu w Utrechcie.

Wykłady organizują Uniwersytet w Utrechcie i Uniwersytet Warszawski we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP oraz MSZ Niderlandów. Ich poprzednia edycja odbyła się w 2011 r. na Uniwersytecie Warszawskim.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ sewa/

d13l1em

Podziel się opinią

Share
d13l1em
d13l1em