MSZ przekazał unikatowy polski pistolet Mors do bydgoskiego muzeum (komunikat)
...
27.06. Warszawa - MSZ informuje:
Dzięki działaniom MSZ i MON oraz polskich historyków wojskowości, a także przychylności władz węgierskich, do Polski trafił egzemplarz unikatowego pistoletu maszynowego Mors sprzed II wojny światowej. Broń na ręce dyrektora Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy Mirosława Giętkowskiego przekazał 27 czerwca w Warszawie podsekretarz stanu w MSZ Bogusław Winid.
Dzień wcześniej w Budapeszcie minister Radosław Sikorski otrzymał legendarną broń z rąk dyrektora budapesztańskiego Muzeum i Instytutu Historii Wojskowej. Odnaleziony na Węgrzech Mors będzie pierwszym kompletnym egzemplarzem w Polsce. Obecnie w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie znajduje się Mors pozbawiony oryginalnej lufy oraz magazynka. Po wybuchu II wojny światowej, aby uchronić broń przed przejęciem przez Niemców i Sowietów, prawdopodobnie 18 września 1939 r. w Munkacsu (pol. Mukaczewo), Mors został przekazany w depozyt stronie węgierskiej.
- MSZ pragnie podziękować wszystkim, których wiedza, zaangażowanie i determinacja pomogły w odnalezieniu i sprowadzeniu do kraju tej legendarnej broni - powiedział wiceminister Winid podczas uroczystego przekazania Morsa. Dodał, że w Bydgoszczy dołączy do bogatej kolekcji broni palnej. Znajdzie się w ekspozycji obok innej unikalnej broni z czasów II RP - polskiego karabinu przeciwpancernego Ur, który został pozyskany przez MSZ z Norwegii i przekazany do bydgoskiego muzeum przez ministra Sikorskiego w 2012 r.
Pistolet maszynowy Mors jest świadectwem wysokiego poziomu polskiej myśli technicznej w okresie międzywojennym oraz determinacji ówczesnych władz do budowy polskiego przemysłu zbrojeniowego. Broń została zaprojektowana przez inżynierów Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego w latach 1936-1938. Mors został wyprodukowany w krótkiej, liczącej zaledwie 35-40 egzemplarzy partii próbnej. Z powodu wybuchu II wojny światowej nie zdążył trafić do uzbrojenia liniowych jednostek Wojska Polskiego.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/