MSZ: rozmowy o międzynarodowej pomocy międzynarodowej dla Ukrainy (komunikat)
...
03.04.2014 14:32
03.04. Warszawa - MSZ informuje:
- Wsparcie instytucji międzynarodowych takich jak Bank Światowy zwiększa szansę na skuteczną modernizację Ukrainy. Wierzymy w szybkie wdrożenie działań pomocowych ze strony Banku i liczymy na rzetelne wypełnienie warunków brzegowych ze strony rządu w Kijowie - powiedział minister Radosław Sikorski na spotkaniu z wiceprezes Banku Światowego Laurą Tuck. Tematem rozmów, które miały miejsce 3 kwietnia w Warszawie, była sytuacja na Ukrainie oraz możliwości zaangażowania Banku w stabilizację sytuacji gospodarczej oraz wparcie procesu reform w tym kraju.
Szef polskiej dyplomacji wysoko ocenił zaangażowanie Banku Światowego w pomoc techniczną i finansową dla Ukrainy. Wskazał na stabilizacyjną rolę międzynarodowych organizacji gospodarczo-finansowych: Międzynarodowego Funduszu Walutowego, instytucji Grupy Banku Światowego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju czy Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmówcy zwrócili uwagę na determinację ukraińskiego rządu w przeprowadzeniu koniecznych reform instytucjonalnych i gospodarczych. Wskazali jednak na potencjalne ryzyka polityczno-społeczne, które mogą opóźnić ten proces. - W ramach świadczonej pomocy technicznej Banku Światowego, Polska gotowa jest dzielić się z Ukrainą na poziomie eksperckim swoimi doświadczeniami z procesu transformacji - zadeklarował minister Sikorski.
Wiceprezes Tuck odpowiada w Banku za region Europy i Azji Centralnej. Podstawą współpracy Grupy Banku Światowego z Ukrainą jest przyjęta Strategia Partnerstwa 2012-2016. Wartość realizowanego obecnie programu inwestycyjno-gwarancyjnego wynosi 3,7 mld USD. W odpowiedzi na wniosek nowego rządu Ukrainy Bank Światowy przeznaczy na wspieranie reform w tym kraju dodatkowe 3 mld USD, które zostaną przeznaczone na uruchomienie nowych pożyczek inwestycyjnych oraz pomoc techniczną Banku.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kos/