Trwa ładowanie...
d2q6gyp

MSZ: Sikorski powitał w kraju konsula generalnego RP w Sewastopolu (komunikat)

...

d2q6gyp
d2q6gyp

11.03. Warszawa - MSZ informuje:

W związku z zawieszeniem pracy Konsulatu Generalnego RP w Sewastopolu jego szef Wiesław Mazur przyjechał do kraju. Za trwanie na posterunku podziękował mu szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Panie Konsulu, serdecznie witam w kraju - stwierdził minister Sikorski na konferencji prasowej po powrocie konsula Mazura do kraju. - Wiem, że trwał Pan na posterunku tak długo, jak to było możliwe bez narażania zdrowia i życia personelu placówki. Dziękuję Panu i wszystkim pracownikom konsulatu za wzorowe wypełnienie swojej misji. Rzeczpospolita docenia takich pracowników i takich dyplomatów.

Działalność Konsulatu Generalnego RP w Sewastopolu została zawieszona w sobotę w związku z nieprzewidywalnym rozwojem sytuacji na Półwyspie Krymskim. Opiekę konsularną nad przebywającymi na Krymie Polakami przejął Konsulat Generalny RP w Odessie. - Mamy nadzieję, że konsulat będzie mógł wznowić działalność w Sewastopolu jako konsulat na Ukrainie gdy tylko sytuacja ulegnie normalizacji - stwierdził min. Sikorski.

d2q6gyp

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że Polska ma najgęstszą sieć placówek dyplomatycznych na Ukrainie ze wszystkich państw Unii Europejskiej. - To, że mieliśmy konsulat działający w Sewastopolu (powstał on za kadencji obecnego rządu) jest fizycznym dowodem na to, że przewidzieliśmy, że na Krymie może powstać tak skomplikowana sytuacja polityczna - powiedział min. Sikorski.

Odnosząc się do decyzji Rady Krymu o ogłoszeniu niepodległości i o przeprowadzeniu referendum minister zaznaczył: - Polska uznaje integralność terytorialną Ukrainy, a więc nie uznaje deklaracji o niepodległości Krymu.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że nieakceptowalne jest zmienianie granic siłą.

Komentując kwestię planowanego na niedzielę referendum minister Sikorski zaznaczył, że jest ono nielegalne: - Ale będzie faktem politycznym, z którego UE wyciągnie wnioski. Referendum oznacza tworzenie faktów dokonanych mających na celu oderwanie Krymu od Ukrainy, a Zachód tego nie uzna.

d2q6gyp

Konsul Wiesław Mazur poinformował, że powodem decyzji o zawieszeniu działalności placówki w Sewastopolu była eskalacją żądań i gróźb pod adresem personelu oraz groźby podpalenia placówki. Mienie placówki oraz wszelkie dokumenty zostały zabezpieczone zgodnie z obowiązującymi procedurami. - Dziękuję też pracownikom za wzorową służbę do końca oraz żonie za wsparcie - stwierdził konsul Mazur.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

d2q6gyp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q6gyp