Trwa ładowanie...
d2fc0ea

MSZ: spotkanie ministerialne Inicjatywy ds. Nieproliferacji i Rozbrojenia (NDPI) (komunikat)

...

d2fc0ea
d2fc0ea

12.04. Warszawa - MSZ informuje:

- Problematyka nierozprzestrzeniania i rozbrojenia jądrowego powinna ściśle odnosić się do aktualnych wydarzeń politycznych i być postrzegana przez państwa z tej właśnie perspektywy - powiedział wiceminister Artur Nowak-Far, który w dniach 11-12 kwietnia wziął udział w spotkaniu ministerialnym Inicjatywy ds. Nieproliferacji i Rozbrojenia (Non-Proliferation & Disarmament Initiative - NPDI) w Hiroszimie.

W trakcie tegorocznego posiedzenia NPDI wiceszef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo płynące z nieprzestrzegania norm międzynarodowych przez ich sygnatariuszy. Wskazał przy tym na złamanie przez Rosję postanowień Memorandum Budapeszteńskiego z 1994, które utorowało drogę do pozbycia się przez Ukrainę broni jądrowej.

Ósme spotkanie ministerialne powołanej w 2010 roku Inicjatywy zgromadziło w Hiroszimie ministrów i wiceministrów spraw zagranicznych: Australii, Chile, Filipin, Kanady, Meksyku, Niderlandów, Niemiec, Nigerii, Polski, Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Japonii.

d2fc0ea

Uczestnicy spotkania przyjęli Wspólny Komunikat odnoszący się do aktywnej roli NPDI we wzmacnianiu zagadnień związanych z nieproliferacją i rozbrojeniem jądrowym. Podkreślili jednocześnie dokonania procesu przeglądu Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej (NPT), który zakończy się w 2015 roku zwołaniem Konferencji Przeglądowej.

Delegacje wzięły również udział w uroczystości upamiętniającej zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę 6 sierpnia 1945 roku.

Podczas wywiadu dla japońskiej agencji "Kyodo News" wiceminister Nowak-Far podkreślił zaangażowanie i znaczenie Polski w obszarze nieproliferacji broni masowego rażenia oraz nasze inicjatywy w tym zakresie. Zwrócił także uwagę na potrzebę zrównoważonego podejścia do zagadnień nieproliferacji rozbrojenia, szczególnie w kontekście polskich zobowiązań sojuszniczych wynikających z członkostwa w NATO.

Na marginesie spotkania NPDI wiceminister Nowak-Far spotkał się z podsekretarz stanu USA ds. rozbrojenia i nieproliferacji Rose Gottemoeller.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

d2fc0ea
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fc0ea