MSZ: transformacja od dyktatury do demokracji polską specjalnością (komunikat)

...

25.10. Warszawa - MSZ informuje:

- Warszawa jest dobrym miejscem do dyskusji na temat przekształcenia krajów z dyktatur w demokrację, bo nam się udało. Uważamy to za naszą narodową specjalność - zaznaczył minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski otwierając dziś dwudniową konferencję "Warszawski Dialog na rzecz Demokracji". - Jesteśmy dumni, że inni chcą czerpać z naszych doświadczeń - dodał minister.

- Po obaleniu żelaznej kurtyny Polsce udało się zbudować stabilną demokrację i konkurencyjną, nowoczesną gospodarkę rynkową - zaznaczył szef polskiej dyplomacji. Zauważył też, że dokonaliśmy tego w ciągu zaledwie dwóch dekad. - Warszawa stała się miejscem, gdzie lokują się ważne instytucje zajmujące się demokratyzacją na świecie: mamy ODIHR, który w tej chwili obserwuje wybory w Gruzji, Wspólnotę Demokracji, Fundację Solidarności Międzynarodowej - zwrócił uwagę minister. - To podczas naszej prezydencji udało się przekonać całą Europę do ustanowienia Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji, który rozpoczął działalność w tym roku - przypomniał. Minister zwrócił ponadto uwagę, że każde demokratyczne państwo powinno być zbudowane na przestrzeganiu praw człowieka i podstawowych wolności.

Obok ministra Radosława Sikorskiego w otwarciu konferencji udział wzięła noblistka z Iranu Szirin Ebadi. - To, że wasz kraj wyszedł z systemu niedemokratycznego jest dla wszystkich krajów świata, w tym Iranu, niezwykle cenne - powiedziała Szirin Ebadi - To, czego nauczyliśmy się od Was, to aby walczyć w sposób pokojowy - podkreśliła dodając, że naród irański nie chce się uciekać w swojej walce o demokrację do przemocy i okrucieństwa.

W wydarzeniu uczestniczyli również wiceminister spraw zagranicznych i europejskiej integracji Mołdawii Iulian Groza oraz dyrektor wykonawczy Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji Jerzy Pomianowski. Iulian Groza zwrócił uwagę, że jego kraj postrzega UE jako jeden z najlepszych modeli, na którym można wzorować transformację kraju. Jerzy Pomianowski podkreślił z kolei w swoim wystąpieniu, że demokracji nie można eksportować. W jego opinii musi ona wychodzić od wewnątrz. - Nie należy jej jednak pozostawiać bez wsparcia. I po to właśnie ustanowiono Europejski Fundusz na rzecz Demokracji - podkreślił Jerzy Pomianowski. - Wymiana poglądów musi być uzupełniona wsparciem finansowym i pomocą dostosowaną do rzeczywistych potrzeb społeczeństwa obywatelskiego - argumentował natomiast minister Radosław Sikorski.

Temat przewodni konferencji "Online i offline. Od środowiska wirtualnego do demokracji realnej" podkreśla rolę nowych technologii i mediów społecznościowych w mobilizowaniu i organizowaniu ruchów społecznych oraz umacnianiu instytucji demokratycznych. Cykliczna już konferencja pełni rolę platformy wymiany poglądów i doświadczeń nie tylko przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i akademickiego, ale i branży nowych mediów, rządów państw i organizacji międzynarodowych.

Na marginesie konferencji odbyło się spotkanie polskich historyków, dziennikarzy i socjologów z delegacją reprezentującą różne środowiska społeczno-polityczne Egiptu. Polscy eksperci - wśród nich prof. Bronisław Misztal, dr Jan Skórzyński, redaktor Piotr Skwieciński, a także rzecznik prasowy MSZ Marcin Wojciechowski - przedstawili mechanizmy, które doprowadziły do sukcesu rozmów Okrągłego Stołu w 1989 r. Podsumowali także osiągnięcia Okrągłego Stołu z perspektywy niemal 25 lat. Goście wyrazili natomiast nadzieję, że wykorzystanie polskich doświadczeń ułatwi im nawiązanie w pełni reprezentatywnego dialogu społecznego, w tym międzyreligijnego.

Druga już edycja Dialogu organizowana jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP przy wsparciu Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji jako partnera strategicznego oraz licznych lokalnych partnerów merytorycznych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

Źródło artykułu:PAP
sikorskimszkomunikat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)