Trwa ładowanie...
d2h0dym

MSZ: ukraińska telewizja pokaże "Wałęsę. Człowieka z nadziei" (komunikat)

...

Share
d2h0dym

18.04. Warszawa - MSZ informuje:

W Wielkanoc, która w tym roku przypada w tym samym czasie w kościele katolickim i prawosławnym, program 1 Ukraińskiej Telewizji Państwowej pokaże film Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Szczególne przesłanie do ukraińskich widzów skieruje też sam reżyser.

Film opowiadający o polskiej drodze do wolności, w tak trudnych dla Ukrainy chwilach ma wymiar szczególny. W swym przesłaniu wideo do Ukraińców, które jest już dostępne na kanale YouTube Instytutu Polskiego w Kijowie i zostanie wyemitowane 21 kwietnia przed telewizyjną premierą filmu, mówi o tym Andrzej Wajda.

Polski reżyser, który w dniu emisji filmu nie będzie obecny w Kijowie z powodów zdrowotnych, swe przesłanie do widzów z Ukrainy zaczyna od słów "drodzy przyjaciele".- Być może będzie to dla Was ciekawe, jak my, tworząc Solidarność pod wodzą Lecha Wałęsy, wybiliśmy się na wolność, staliśmy się wolnym narodem - podkreśla w nim Andrzej Wajda.

d2h0dym

W nagraniu wideo wybitny polski reżyser, nagrodzony w 2000 roku Oscarem za całokształt twórczości, przypomina także swoje bolesne związki z ukraińską ziemią.- Z waszym krajem łączy mnie smutna przeszłość. Tutaj, w zbrodni katyńskiej, na rozkaz NKWD został zamordowany w Charkowie mój ojciec i tam jest pochowany. Tym bardziej jestem dziś wieczorem z Wami, tym bardziej spodziewam się i jestem głęboko przekonany o waszym zwycięstwie. Życzę Wam tego zwycięstwa z całego serca i niech żyje wolna Ukraina - kończy swoje przesłanie Andrzej Wajda.

W kwietniu gościem programu 1 Ukraińskiej Telewizji Państwowej był też scenarzysta "Wałęsy. Człowieka z nadziei" dramaturg Janusz Głowacki. Wywiad z nim zostanie wyemitowany także 21 kwietnia, przed pokazem filmu.

Inicjatorem emisji filmu o Lechu Wałęsie i polskiej drodze do wolności na Ukrainie był Instytut Polski w Kijowie. Na jego zaproszenie w stolicy kraju przebywał też Janusz Głowacki, który był gościem specjalnym tamtejszych kwietniowych IX Dni Filmu Polskiego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

d2h0dym
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h0dym
d2h0dym