28.11. Warszawa - MSZ informuje:
- Polska popiera wzmocnienie mechanizmów monitoringowych Rady Europy - podkreśliła podsekretarz stanu w MSZ Henryka Mościcka-Dendys podczas Światowego Forum na rzecz Demokracji w Strasburgu.
Wiceminister spraw zagranicznych zwróciła też uwagę, że serwisy społecznościowe, blogi i nowe media dają obywatelom nowe możliwości uczestnictwa w życiu publicznym. - Wyzwaniem pozostaje wciąż kwestia, jak używać nowych narzędzi komunikacji, aby w pełni wykorzystać szansę, która nam dają - zaznaczyła.
Temat przewodni tegorocznego Forum to "Tworzenie demokracji od nowa: łączenie instytucji i obywateli w erze cyfrowej" (Re-wiring Democracy: connecting institutions and citizens in the digital age). Forum zgromadziło przedstawicieli państw członkowskich Rady Europy, organizacji międzynarodowych, świata nauki oraz organizacji pozarządowych, zajmujących się tematyką promocji demokracji i praw człowieka.
Wiceminister Henryka Mościcka-Dendys przedstawiła przebieg i konkluzje Warszawskiego Dialogu na rzecz Demokracji zorganizowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Warszawie 25-26 października br. Zaprezentowała zestaw rekomendacji - praktycznych wskazówek dla społeczności międzynarodowej - przygotowanych przez uczestników warszawskiej konferencji.
Rekomendacje te mają stanowić wkład w międzynarodowe wysiłki na rzecz promocji demokracji i uczestnictwa obywateli w życiu publicznym. Akcentują potrzebę włączania jak najszerszego kręgu obywateli w procesy decyzyjne, nieodzowność demokratycznych instytucji. Wskazują, że dla zapewnienia sprawiedliwości transformacyjnej i ochrony prawdy historycznej konieczne jest rzetelne gromadzenie i zabezpieczanie dokumentów. Podkreślają znaczenie nowych technologii we wzmacnianiu demokracji uczestniczącej oraz tworzeniu dodatkowej płaszczyzny wymiany poglądów i mobilizacji obywateli. Potwierdzają także szczególną rolę i znaczący głos Polski w debacie nt. stanu demokracji we współczesnym świecie.
Trwająca obecnie w Strasburgu sesja Światowego Forum na rzecz Demokracji (27-29 listopada 2013 r.) zorganizowana została przez Radę Europy we współpracy z organizacjami międzynarodowymi oraz społeczeństwem obywatelskim.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ aja/