Trwa ładowanie...
d2t44ih

MSZ: w Warszawie o polsko-szwedzkiej współpracy (komunikat)

...

d2t44ih
d2t44ih

14.10. Warszawa - MSZ informuje:

Polska i Szwecja są sprawdzonymi partnerami w sprawach polityki zagranicznej - mamy wspólny pogląd na przyszłość Partnerstwa Wschodniego, znaczenie polityki rozszerzenia UE czy wreszcie potencjał rozwoju regionu Morza Bałtyckiego - powiedziała podsekretarz stanu w MSZ Henryka Mościcka-Dendys podczas spotkania ze szwedzkim wiceministrem spraw zagranicznych, Frankiem Belfrage.

14 października w Warszawie odbyły się polsko-szwedzkie konsultacje polityczne, których głównymi tematami spotkania obok Partnerstwa Wschodniego, zbliżającego się listopadowego szczytu PW w Wilnie, były również polityka bezpieczeństwa, rozszerzenie UE oraz współpraca w regionie Bałtyku.

Konsultacje służyły także dokonaniu oceny współpracy dwustronnej od czasu podpisania w maju 2011 r. polsko-szwedzkiej Deklaracji o współpracy politycznej między Polską a Szwecją w obszarach o znaczeniu strategicznym. Wiceminister Mościcka-Dendys stwierdziła, że wskazane w tym dokumencie priorytety okazały się właściwe.

d2t44ih

W Warszawie przyjęto ponadto aneks do Deklaracji, w którym wskazano na potrzebę pogłębiania wzajemnych relacji w takich obszarach jak: polityka europejska, energia i klimat czy polityka bezpieczeństwa. Odpowiadając na potrzeby zgłaszane przez polskie i szwedzkie resorty, aneks poszerzono ponadto o nowe obszary współpracy, wśród których znalazły się: rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo i technologie teleinformatyczne. Podkreślono przy tym zainteresowanie wymianą doświadczeń w zakresie zwalczania nietolerancji, ksenofobii i przypadków dyskryminacji.

- Szwedzkie resorty podkreślają zaangażowanie i niesłabnące zainteresowanie współpracą z Polską. Aby podtrzymać ten entuzjazm, powinniśmy utrzymywać jak najbardziej nieformalne i bezpośrednie relacje, czerpiąc z doświadczeń efektywnej współpracy państw nordyckich - powiedział wiceminister Frank Belfrage.

Polsko-szwedzka deklaracja została podpisana przez ministrów spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i Carla Bildta w czasie wizyty szwedzkiej pary królewskiej w Polsce w maju 2011 r. Do priorytetowych obszarów współpracy zaliczono wówczas: politykę europejską, zagadnienia bezpieczeństwa i obrony, kwestie energetyczne i klimatyczne, handel, inwestycje i rozwój regionu Morza Bałtyckiego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ stav/

d2t44ih
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t44ih