MSZ: w Warszawie o transformacji krajów Afryki Północnej (komunikat)

...

07.03. Warszawa - MSZ informuje:

O dalszym zaangażowaniu Polski w budowę demokracji w krajach Afryki Północnej po wydarzeniach arabskiej wiosny i współdziałaniu ze społeczeństwami państw południowego sąsiedztwa minister Radosław Sikorski rozmawiał z sekretarzem generalnym Unii dla Sródziemnomorza (UdŚ) Fathallahem Sijilmassim.

Wyzwania stojące przed państwami regionu Afryki Północnej wymagają wykorzystania nowych mechanizmów wspierania przemian demokratyzacyjnych i budowy państwa prawa, a także współpracy z tamtejszymi społeczeństwami. W trakcie rozmowy 7 marca w Warszawie podkreślono, że można to osiągnąć w szczególności dzięki wykorzystaniu nowo powstałego Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji (European Endowment for Democracy - EED).

Minister Sikorski zaznaczył, że Polska jest adwokatem Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, jak również rozumie historyczne znaczenie zmian w regionie Afryki Północnej. Zapewnił, że Polska jako kraj mający duże doświadczenie w procesach transformacji będzie nadal dzielić się swoją wiedzą z innymi państwami. Minister zarekomendował też sekretarzowi Sijilmassiemu doświadczenie Polski w zakresie walki z korupcją, którym dzieliliśmy się już z Afganistanem.

Czwartkowe spotkanie zainaugurowało dwudniową wizytę sekretarza Fathallaha Sijilmassiego w Polsce. Ma ona również zainteresować przedstawicieli polskiej administracji, biznesu oraz kadry naukowej możliwościami coraz intensywniejszej współpracy z krajami południowego wybrzeża Morza Śródziemnego. Sekretarz podziękował za dotychczasowe wsparcie Polski dla UdŚ. Sekretarz generalny UdŚ spotka się także 8 marca z podsekretarzem stanu w MSZ Jerzym Pomianowskim, który jest równocześnie szefem EED.

Unia dla Śródziemnomorza powstała w 2008 r. z inicjatywy prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego. Należą do niej 43 państwa - 27 krajów UE oraz 16 państw Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Bałkanów. Unia uzupełnia Europejską Politykę Sąsiedztwa i umożliwia również dialog i współpracę wszystkich państw regionu, w tym Izraela i Autonomii Palestyńskiej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
afrykadyplomacjamsz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)