Trwa ładowanie...
d3ybyo9

MSZ ws. konferencji nt. taktycznej broni jądrowej (komunikat)

...

d3ybyo9
d3ybyo9

08.02. Warszawa - MSZ informuje:

Wymianie informacji i budowie zaufania w zakresie taktycznej broni jądrowej była poświęcona dwudniowa międzynarodowa konferencja, która odbyła się w Warszawie 7 i 8 lutego. Przemówienie inauguracyjne, podczas wydarzenia zorganizowanego przez niezależne instytuty badawcze, wygłosił podsekretarz stanu w MSZ Bogusław Winid.

W swoim wystąpieniu wiceminister Winid podkreślił rangę wydarzenia dla budowy zaufania w zakresie taktycznej broni jądrowej. - Wyniki konferencji w Warszawie będą służyć jako wytyczne, w jakim kierunku powinna podążać dalsza dyskusja, a potem oczekiwane działania. - powiedział. Wiceszef polskiej dyplomacji zapewnił także uczestników spotkania, że Polska jest i pozostanie, nie tylko w kontekście relacji NATO-Rosja, aktywna na forum globalnej dyskusji dotyczącej nierozprzestrzeniania broni jądrowej.

Uczestnicy konferencji rozważali możliwości i sposoby włączenia taktycznej broni jądrowej w proces rozbrojeniowy. W trakcie dyskusji rozmawiali m.in. o ocenie znaczenia taktycznej broni jądrowej w systemie bezpieczeństwa, szczególnie w odniesieniu do relacji NATO-Rosja.

d3ybyo9

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, Federacji Rosyjskiej i Szwecji. Reprezentowane były ministerstwa spraw zagranicznych, obrony narodowej, stałe przedstawicielstwa państw NATO w kwaterze głównej Sojuszu oraz liczne, w tym także rosyjskie, ośrodki badawcze.

Gośćmi wydarzenia byli m.in. zastępca sekretarza stanu USA Rose Goettemoeller, zastępca ministra spraw zagranicznych Norwegii Torgeir Larsen oraz przyszły specjalny wysłannik UE ds. nieproliferacji i rozbrojenia broni masowego rażenia ambasador Jacek Bylica.

Konferencja została zorganizowana przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM), Norweski Instytut Studiów Obronnych i amerykański ośrodek badawczy Carnegie Endowment for International Peace.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d3ybyo9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ybyo9