MSZ ws. obchodów 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim (komunikat)

...

18.04.2013 | aktual.: 18.04.2013 19:38

18.04. Warszawa - MSZ informuje:

Uroczystość ta pozostawi po sobie ślad: wyryte w kamieniu nazwiska tych, którzy czynami swymi na to zasłużyli - powiedział podsekretarz stanu w MSZ Jerzy Pomianowski podczas uroczystości przy Pomniku Ewakuacji Bojowników Getta Warszawskiego 18 kwietnia 2013 r. w Warszawie.

W uroczystości wziął udział jeden z ostatnich żyjących uczestników powstania w getcie warszawskim Kazik Ratajzer - organizator ewakuacji kanałami ostatniej grupy bojowników z getta, wśród nich Marka Edelmana. Przybyły też oficjalne delegacje: izraelska, francuska oraz amerykańska z ambasadorem Stephenem Mullem i Specjalnym Wysłannikiem Departamentu Stanu ds. Holokaustu, ambasadorem Douglasem Davidsonem.

W związku z rozpoczynającymi się obchodami 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim wiceminister Jerzy Pomianowski spotkał się ponadto w MSZ z członkami Grupy Pamięci ds. Holokaustu (International Holocaust Remembrance Alliance, IHRA), której Polska jest członkiem-założycielem. IHRA gromadzi przedstawicieli rządów i organizacji pozarządowych zajmujących się upamiętnianiem Holocaustu oraz badaniami nad nim.

W trakcie spotkania wiceminister Pomianowski podkreślił, że Polska kładzie nacisk na konieczność wspierania przez IHRA małych projektów, często realizowanych przez szkoły lub niewielkie organizacje pozarządowe. Przypomniał także, że Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których zaprzeczenie zbrodni Holokaustu jest karane z mocy prawa.

Wiceminister Jerzy Pomianowski rozmawiał także w czwartek z delegacją głównej organizacji diaspory żydowskiej we Francji - Rady Przedstawicielskiej Instytucji Żydowskich (Conseil Repr,sentatif des Institutions juives de France), na której czele stoi pochodzący z rodziny polsko-żydowskiej Richard Prasquier. Wiceminister zapewnił, że Polski rząd zarówno na poziomie centralnym, jak i lokalnym, aktywnie angażuje się w walkę z antysemityzmem oraz innymi przejawami ksenofobii. Rozmowa poświęcona była edukacji w zakresie historii Żydów w Polsce, w tym Holokaustu, oraz projektom współpracy pomiędzy szkołami i naukowcami. Historia Holokaustu jest elementem podstawy programowej dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych - zaznaczył wiceminister dodając: "Każdego roku około 100 000 uczniów polskich szkół odwiedza obóz koncentracyjny lub zagłady". Dyskusja dotyczyła również francuskiej koncepcji zainstalowania nowej wystawy w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Źródło artykułu:PAP
żydziobchodymsz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)