MSZ ws. programu polskiej pomocy zagranicznej (komunikat)

...

01.03. Warszawa - MSZ informuje:

100 projektów rozwojowych dla ubogich Europy Wschodniej, Kaukazu, Azji Środkowej i Afryki Subsaharyjskiej na kwotę 23,7 mln złotych sfinansuje w tym roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych - poinformował na konferencji prasowej w dniu 1 marca Paweł Wojciechowski, podsekretarz stanu w MSZ.

Spośród 400 ofert MSZ wybrał 39 projektów na rzecz Ukrainy, po 18 dla Gruzji i Białorusi, 7 dla Mołdowy, 3 dla Autonomii Palestyńskiej, po 1 dla Afganistanu i Angoli oraz łącznie 13 dla innych krajów - Azerbejdżanu, Kazachstanu i Kirgistanu oraz 7 krajów afrykańskich: Ghany, Kenii, Malawi, Rwandy, Sudanu, Tanzanii i Zambii.

Jak podkreślił minister Wojciechowski, największą aktywność w działalności pomocowej przejawiają polskie organizacje pozarządowe, które zrealizują 60 proc. projektów. Za blisko jedną trzecią inicjatyw pomocowych będą odpowiadały samorządy oraz administracja rządowa i jej wyspecjalizowane służby, takie jak Straż Pożarna i Policja. Niezwykle wartościową rolę odgrywają także uczelnie i instytuty badawcze, oferujące krajom partnerskim wysokiej klasy specjalistów w dziedzinie geologii, leśnictwa czy weterynarii.

Polska oferta pomocowa dla krajów o niższym poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego opiera się na wykorzystaniu polskich doświadczeń z wprowadzenia systemowych reform oraz budowania sprawnych instytucji. Korzystają z nich głównie nasi wschodni, bliżsi i dalsi sąsiedzi. Stanowimy dla nich wiarygodny, inspirujący przykład udanych reform i spełnionych aspiracji europejskich.

To z polskich doświadczeń korzystają na przykład gruzińskie władze, przygotowując reformę regionalną zmierzającą do zwiększenia samodzielności regionów tego kraju i powierzenia im funduszy na rozwój. Nasi fachowcy będą w tym roku szkolić kadry, na których ma się opierać ta reforma. Po zapoznaniu się z polskim systemem lasów państwowych i gospodarowania nimi Gruzini postanowili też sięgnąć do naszych rozwiązań w sferze gospodarki leśnej. W unowocześnieniu metod wychowawczych w gruzińskich domach dziecka pomagają polscy pedagodzy.

Ukraińcy będą korzystać z naszych doświadczeń oszczędnego gospodarowania energią. Ukraińską straż pożarną i milicję będą szkolić nasi strażacy i policjanci.

Jednym z atutów polskiej wsi są prężne ośrodki doradztwa rolniczego, które od kilku lat z sukcesem wspierają rozwój podobnych służb na Ukrainie. Dzięki funduszom polskiej pomocy rozszerzają swoją ofertę szkoleniową na doradców rolniczych z Białorusi, Gruzji i Mołdowy. Do naszych osiągnięć na polu rozwoju obszarów wiejskich chętnie sięgają Mołdawianie.

W Afryce Subsaharyjskiej, oprócz organizacji pozarządowych i misjonarzy pracujących na rzecz osób najbardziej potrzebujących, aktywni są również nasi naukowcy. Polscy geolodzy podzielą się swoją wiedzą ze specjalistami z Angoli i Zambii. Kadra Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego pomoże z kolei tanzańskiemu instytutowi hodowlanego unowocześnić metody kształcenia rolników.

Oprócz rozstrzygnięcia konkursu otwartego dla szerokiego grona podmiotów MSZ zatwierdził już 17 projektów o łącznej wartości blisko 7 mln zł przygotowanych przez polski zespół cywilnych specjalistów w prowincji Ghazni w Afganistanie na prośbę miejscowych władz lub organizacji społecznych. Poza poprawą infrastruktury użyteczności publicznej, w tym dostępu do wody pitnej, polska pomoc przyczyni się tam również do aktywizacji zawodowej kobiet.

Całość tegorocznych funduszy MSZ na działalność pomocową wynosi 100 mln złotych. Oprócz projektów rozwojowej MSZ finansuje z nich pomoc humanitarną dla ofiar katastrof. W tym roku objęła ona już poszkodowanych w trzęsieniu ziemi na Haiti.

Pełna lista projektów dofinansowanych w ramach programu polskiej pomocy zagranicznej na rok 2010 jest dostępna na stronie: www.polskapomoc.gov.pl.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
mszdyplomacjaprogram

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)