Trwa ładowanie...
d1karyt

MSZ ws. spotkania min. Sikorskiego z sekretarzem obrony USA (komunikat)

...

d1karyt
d1karyt

30.01. Warszawa - MSZ informuje:

Polsko-amerykańska współpraca wojskowa, kooperacja w ramach NATO, a także sytuacja w Afganistanie i na Bliskim Wschodzie były tematami rozmowy ministra Radosława Sikorskiego z sekretarzem obrony USA Chuckiem Hagel'em. Do rozmowy doszło 30 stycznia w Warszawie podczas pierwszej wizyty sekretarza Hagel'a w Polsce, po objęciu przez niego stanowiska sekretarza obrony w administracji Baracka Obamy.

- Doceniamy obecność stałego pododdziału amerykańskich żołnierzy w bazie polskiego lotnictwa w Łasku oraz naszą współpracę w Afganistanie - powiedział minister Sikorski mówiąc o perspektywach rozwoju współpracy dwustronnej oraz realizacji wspólnych projektów wojskowych. Sekretarz obrony USA podkreślił aktywność polski na forum NATO oraz wyraził uznanie dla polskich żołnierzy służących w ramach misji ISAF w Afganistanie.

Ministrowie omówili także stan przygotowań do wrześniowego szczytu NATO w Wielkiej Brytanii oraz rozmawiali o aktualnej sytuacji w Syrii. Szef polskiej dyplomacji wyraził nadzieję na postęp zabiegów administracji amerykańskiej na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w odniesieniu do wdrożenia planu działań ws. irańskiego programu jądrowego oraz postępu w procesie likwidacji syryjskiej broni chemicznej. - Polska w pełni, poprzez zaangażowanie osobowe i finansowe, wspiera działania środowiska międzynarodowego na rzecz likwidacji arsenału chemicznego w Syrii - podkreślił minister Sikorski.

d1karyt

Program wizyty sekretarza Hagel'a w Polsce obejmuje także spotkania z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem, ministrem obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem. Sekretarz obrony złoży także symboliczny wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza i pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego oraz odwiedzi 33. Bazę Lotnictwa Transportowego w Powidzu pod Poznaniem. W części prywatnej wizyty przewidziano odwiedziny Dąbrówki Kościelnej w Wielkopolsce, w której w 1882 r. pobrali się jego pradziadkowie i skąd kilka lat po ślubie wraz z dziećmi wyemigrowali do USA. Dzięki zaangażowaniu MSZ przy współpracy z Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie oraz Państwowym Archiwum w Poznaniu sekretarz Hagel otrzymał kopie dokumentów ze szczegółową informacją o historii swojej rodziny na ziemiach polskich.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/ mow/

d1karyt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1karyt