Trwa ładowanie...
d39lzo7

MSZ ws. wizyty wiceministra Winida w Wiedniu (komunikat)

...

Share
d39lzo7

10.04. Warszawa - MSZ informuje:

Działania podejmowane przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w związku z sytuacją na Ukrainie oraz zaangażowanie Polski i Austrii na forum UE w politykę bezpieczeństwa były głównymi tematami wizyty podsekretarza stanu Bogusława Winida w Wiedniu 10 kwietnia.

W austriackiej stolicy wiceszef polskiej dyplomacji spotkał się ze specjalnym wysłannikiem urzędującego przewodniczącego OBWE Timem Guldimannem. Wiceminister Winid wyraził zadowolenie z podjęcia przez Stałą Radę OBWE decyzji o powołaniu na Ukrainie Specjalnej Misji Monitorującej.

- Po 1989 r. musieliśmy się zmierzyć z nowymi wyzwaniami w obszarze bezpieczeństwa: kryzysami humanitarnymi, terroryzmem, zagrożeniami cybernetycznymi i gospodarczymi - stwierdził wiceszef polskiej dyplomacji. - Tymczasem najpoważniejszym od 25 lat zagrożeniem dla europejskiego systemu bezpieczeństwa okazał się międzypaństwowy konflikt konwencjonalny w bezpośredniej bliskości NATO i UE - dodał.

d39lzo7

Wiceminister Winid uczestniczył także w części stałej Rady OBWE poświęconej działaniom podejmowanym przez organizację na Ukrainie. Wysłuchał sprawozdań przedstawiciela przewodnictwa Szwajcarii w OBWE oraz dyrektora Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) i dyrektora Centrum Zapobiegania Kryzysom OBWE.

Podczas spotkania przewodnictwo przedstawiło nowego szefa misji na Ukrainie, tureckiego ambasadora Ertugrula Apakana. Dotychczas funkcję urzędującego szefa misji sprawował dyrektor Centrum Zapobiegania Konfliktom OBWE, ambasador Adam Kobieracki.

Podczas spotkania z dyrektorem politycznym MSZ Austrii Janem Kickertem rozmawiano o Wspólnej Polityce Bezpieczeństwa i Obrony UE w kontekście kryzysu na Ukrainie, sytuacji w Bośni i Hercegowinie oraz Syrii. Rozmówcy omówili także przygotowania do najbliższego posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych UE (FAC). - Przywiązujemy dużą uwagę do koordynacji naszych działań w ramach Unii Europejskiej - powiedział wiceminister Winid. - Jesteśmy zadowoleni z intensywnych kontaktów ze stroną austriacką - dodał.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d39lzo7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39lzo7
d39lzo7