Trwa ładowanie...
djh4qg5

MSZ ws. wywiadu ministra Sikorskiego dla austriackiego tygodnika (komunikat)

...

djh4qg5
djh4qg5

17.03. Warszawa - MSZ informuje:

- Na stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską zyskaliby także Rosjanie. Dokładnie tak samo jak Rosja skorzystała na przystąpieniu Polski do UE. Nasza wymiana handlowa z Rosją wielokrotnie się zwiększyła - przekonuje minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w wywiadzie dla austriackiego tygodnika Profil. Rozmowę poświęcono m.in. europejskiej przyszłości Ukrainy.

Minister podkreśla w wywiadzie, że "społeczność międzynarodowa oczekuje podjęcia rozmów Moskwy z legalnymi władzami w Kijowie". - Jest oczywistym faktem, że rząd Arsenija Jaceniuka jest demokratycznie legitymizowany - zaznacza szef polskiej dyplomacji. - Normy międzynarodowe powinny być przestrzegane, aby nie dochodziło do znanych z XX wieku dramatycznych wydarzeń. II wojna światowa i zimna wojna nauczyły nas, że problemy mniejszości etnicznych należy rozwiązywać przy pomocy OBWE i Rady Europy. Granice w Europie nie mogą być zmieniane przemocą - tłumaczy.

Zapytany z kolei o ochronę praw mniejszości rosyjskiej, minister Sikorski wskazuje, że "nie ma wrażenia, aby jakiekolwiek prawa mniejszości rosyjskiej były naruszane". - Jednostronne deklaracje nie wystarczą. Do zbadania tego zagadnienia powołane jest OBWE i Rada Europy - przypomina.

djh4qg5

Minister Sikorski przypomina także w wywiadzie doświadczenie Polski, która zdołała wyjść spod jarzma komunizmu, zreformować kraj i dołączyć do instytucji europejskich. Szef polskiego MSZ wyraża jednocześnie przekonanie, że podobna będzie ścieżka Ukrainy. Zwraca przy tym uwagę, że choć Ukraińcy zdają sobie sprawę z konieczności przeprowadzenia bolesnych reform, wielu z nich chciałoby, aby ich kraj podążył śladami Polski. - A gdy miliony ludzi tego chcą, nie można ich zatrzymać - ocenia Radosław Sikorski. - Rosja nie docenia siły narodu - dodaje.

Jeśli chodzi o sankcje wobec Rosji, minister przyznaje w rozmowie, że "wszyscy w UE zastanawiają się na tym problemem". - W UE i USA dyskutowane są różne opcje - potwierdza minister Sikorski. W jego ocenie, powinien to być jednak instrument wpływający na zachowanie polityków. Dodaje on, że "sankcje nie zawsze były skuteczne, jednakże w Afryce Południowej były bardzo efektywne, aby zakończyć apartheid. Pomogły też rozpocząć regulację stosunków z Iranem".

Na pytanie dotyczące wspierania ukraińskiej opozycji minister Radosław Sikorski odpowiada z kolei, że "nie należy w żadnym wypadku mieszać się do wewnętrznych wyborów prezydenckich. Ukraińcy muszą sami zdecydować". Wyraża jednocześnie opinię, że Arsenij Jaceniuk to doświadczony, kompetentny polityk i patriota. - Jest gotowy przeprowadzić bolesne reformy demokratyczne, których jego kraj potrzebuje - zwraca uwagę minister.

Cały wywiad dostępny jest na stronie: http://www.profil.at/articles/1411/982/373493/ukraine-radoslaw-sikorski-dann-welt

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

djh4qg5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djh4qg5