MSZ wspiera misję Fundacji Edukacyjnej im. Jana Karskiego (komunikat)
...
10.10. Warszawa - MSZ informuje:
- To, że Państwo tu jesteście, znaczy, że nie trzeba Wam mówić, kim był Jan Karski, ani dlaczego jest tak ważną postacią, której dorobek trzeba opowiadać światu i o którym trzeba uczyć młodzież - podkreślił minister Radosław Sikorski podczas uroczystości zorganizowanej 10 października w Warszawie przez Fundację Edukacyjną im. Jana Karskiego.
- Może nie wszyscy wiedzą, a z tego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych jesteśmy szczególnie dumni, że Jan Karski, poza kurierem, był także dyplomatą - powiedział Radosław Sikorski o legendarnym emisariuszu Polskiego Państwa Podziemnego i jednym z czołowych bohaterów najnowszej historii Polski. - Zaczynał jako pracownik MSZ w Warszawie - dodał minister.
- Mamy w przyszłym roku stulecie urodzin Jana Karskiego - przypomniał szef polskiej dyplomacji. Wyraził w związku z tym nadzieję, że będzie to okazja do szczególnego zainteresowania opinii publicznej zarówno w kraju, jak i za granicą, wybitną postacią legendarnego kuriera. - Dlatego zwróciłem się do Marszałek Sejmu RP, aby ustanowić rok 2014 Rokiem Jana Karskiego - zaznaczył minister.
Minister Radosław Sikorski wspomniał także, że miał okazję spotkać się 7 października br. z Filipem Białowiczem, uciekinierem z obozu zagłady w Sobiborze. - [To] osoba urodzona w Izbicy, a więc w tym getcie, które Karski odwiedził przed słynną podróżą do Stanów Zjednoczonych po to, aby móc powiedzieć sojusznikom, że widział to, o czym mówi, na własne oczy - wyjaśnił minister. Zacytował następnie słowa Filipa Białowicza: "Gdyby takich osób jak Karski było więcej, do Holokaustu nigdy by nie doszło".
Podczas uroczystości profesor Adam Daniel Rotfeld zwrócił z kolei uwagę, że Jan Karski, który uświadomił światu zbrodnię ludobójstwa, był postacią wielowymiarową - w tym również uczonym, historykiem, nauczycielem akademickim. W opinii profesora Karski wpłynął także na kształtowanie postaw elit amerykańskich. Profesor Rotfeld przypomniał też, że w ubiegłym roku Jan Karski został pośmiertnie odznaczony najwyższym amerykańskim odznaczeniem cywilnym - Medalem Wolności. - Mamy niewiele postaci, które łączą ponad podziałami - podkreślił Adam Rotfeld.
W trakcie spotkania zaproszeni goście mieli także okazję zapoznać się z planami działań Fundacji na rzecz promowania idei Jana Karskiego poprzez edukację. Andrzej Rojek, przewodniczący Rady Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego, zaznaczył, że instytucja ta stara się budować model wychowania wśród takich ideałów jak uczciwość i prawość, które uosabia postać Jana Karskiego.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych współpracuje z Fundacją Edukacyjną Jana Karskiego, amerykańską Jan Karski Centennial Campaign oraz Muzeum Historii Polski, aby przypominać postać i dokonania Jana Karskiego oraz promować jego idee. Obecnie Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego przygotowuje wspólnie z Jan Karski Educational Foundation oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych obchody stulecia urodzin Jana Karskiego w 2014 roku.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ stav/ tpo/