MSZ: z przedstawicielami Rady Nordyckiej o współpracy w regionie Morza Bałtyckiego (komunikat)

...

12.09. Warszawa - MSZ informuje:

- Polska to kraj, który z sukcesem zakończył proces transformacji ustrojowej, państwo członkowskie UE i NATO. Jesteśmy przekonani, że możemy odgrywać ważną rolę w regionie jako kraj usytuowany na styku Europy Północnej i Środkowej - podkreśliła podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Henryka Mościcka-Dendys podczas spotkania z przedstawicielami Rady Nordyckiej w Warszawie.

- Nadszedł czas, aby zacieśnić nasze kontakty oraz współpracę nie tylko na poziomie politycznym, ale także w takich obszarach jak biznes, turystyka, rozwijanie połączeń infrastrukturalnych czy nowoczesne rozwiązania technologiczne w sferze ochrony środowiska - zaznaczyła wiceminister.

W trakcie spotkania 12 września br. rozmawiano m.in. o aktywności Polski w Unii Europejskiej, szczególnie w kontekście Partnerstwa Wschodniego - programu, którego inicjatorami są Polska i Szwecja. Dyskusja dotyczyła także możliwych form współpracy naszego kraju z Radą Nordycką oraz priorytetów norweskiej prezydencji w Radzie.

Marit Nybakk, pełniąca funkcję przewodniczącej Rady Nordyckiej, podkreśliła, że członkowie delegacji mieli okazję przekonać się, że Polska jest krajem niezwykle aktywnym w regionie. - Doceniamy także starania waszego kraju mające na celu zbliżenie Ukrainy do struktur europejskich - zaznaczyła. Członkowie Prezydium, parlamentarzyści z Danii, Szwecji, Finlandii i Islandii, Sekretarz Generalny oraz przedstawiciele Sekretariatu Rady goszczą w Polsce na zaproszenie senatora Włodzimierza Cimoszewicza. Jest to pierwsza wizyta delegacji Rady Nordyckiej w Polsce. W Warszawie przedstawiciele Rady spotkali się również z delegacją Sejmu i Senatu RP.

Wizyta ma szczególne znaczenie w kontekście zbliżającej się sesji Rady Nordyckiej w Oslo, podczas której zostanie podjęta decyzja o przyszłym zaangażowaniu Nordyckiej Rady Ministrów we współpracę regionalną, w tym z Polską.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

Źródło artykułu:PAP
mszdyplomacjakomunikat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)