Trwa ładowanie...
d2a5feq

MZ: udział minister Kopacz w konferencji nt. cukrzycy (komunikat)

...

d2a5feq
d2a5feq

08.04. Warszawa - Biuro Prasy i Promocji Ministerstwa Zdrowia informuje:

W piątek, 9 kwietnia, minister zdrowia Ewa Kopacz weźmie udział w spotkaniu inauguracyjnym XII Konferencji Cukrzycy Typu 1, organizowanym przez Sekcję Pediatryczną Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, które odbędzie się w Gdańsku (Filharmonia Bałtycka) w godzinach 14.30-17.30.

Obrady XII Konferencji są formą wymiany wiedzy pomiędzy pediatrami i internistami na temat nowych możliwości diagnostycznych oraz coraz bardziej ukierunkowanego leczenia cukrzycy.

Cukrzyca, jako powszechna choroba przewlekła, stanowi szczególny przedmiot troski resortu zdrowia. Szacuje się, iż w Polsce są 2 mln chorych na cukrzycę, w tym insuliną leczonych jest około 450-500 tys. (wg konsultanta krajowego w dziedzinie diabetologii prof. dr. hab. n. med. Krzysztofa Strojka).

d2a5feq

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje insuliny oraz preparaty doustne przeciwcukrzycowe. Koszty refundacji insulin, zarówno pojedynczych preparatów, jak i "mieszanek insulinowych" - krótko-średnio-długo działających, wzrastają każdego roku.

Od 2007 roku ilość wydanych opakowań insulin zwiększa się co roku o ok. 300 tys., osiągając w 2009 roku ponad 5,7 mln sztuk. Przekłada się to na koszty refundacji, które z blisko 500 mln zł w 2007 roku, ok. 525 mln zł w 2008 r., wyniosły w 2009 r. ok. 562 mln zł. Również koszty refundacji doustnych preparatów przeciwcukrzycowych (np. Metforminum, Gliclazidum, Glimepiridum) wzrastają w ostatnich latach, osiągając w 2009 r. wartość ok. 125 mln zł.

Należy podkreślić, iż Ministerstwo Zdrowia stale zwiększa dostęp pacjentów do nowoczesnych i tanich terapii przeciwcukrzycowych. Przy okazji nowelizacji rozporządzeń refundacyjnych, wykazem leków refundowanych obejmowane są nowe preparaty insulin oraz doustne leki przeciwcukrzycowe, co przekłada się na konkurencję cenową przedmiotowych produktów leczniczych.

Od początku 2009 r. Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął finansowanie w ramach świadczeń odrębnie kontraktowanych procedury "Leczenie cukrzycy z zastosowaniem pompy insulinowej". W ramach procedury finansowane są koszty osobistej pompy insulinowej (nie częściej niż raz na 4 lata) oraz prowadzenia edukacji chorego lub jego rodziny w zakresie umożliwiającym samodzielne korzystanie z pompy i osprzętu, a także konsultacji telefonicznych, w odniesieniu do sytuacji dotyczących problemów związanych z posługiwaniem się pompą insulinową.

d2a5feq

Świadczeniem objęte zostają osoby z cukrzycą leczoną insuliną, do ukończenia 18 roku życia, u których stwierdza się występowanie co najmniej jednego ze stanów:

- powtarzające się ciężkie hipoglikemie, - powtarzające się hipoglikemie o brzasku, - niestabilność glikemii wymagająca co najmniej 7 pomiarów na dobę, - występowanie kwasicy ketonowej, - obecność powikłań cukrzycy.

Jednocześnie ustawą z dnia 25 czerwca 2009 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o cenach (Dz.U. Nr 118, poz. 989) zostały wprowadzone zmiany do ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. Nr 164. poz. 1027 z późn. zm.), które wprowadziły nowe delegacje ustawowe na podstawie, których zostało wydane rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz.U. Nr 139, poz. 1142).

d2a5feq

Przedmiotowe rozporządzenie określa między innymi wykaz oraz warunki realizacji świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Załącznik numer 5 do rozporządzenia, zawierający wykaz świadczeń gwarantowanych w przypadku innych świadczeń ambulatoryjnych w punkcie 6 określa warunki realizacji świadczenia gwarantowanego - leczenie insuliną z zastosowaniem pompy insulinowej.

Należy zaznaczyć, iż w 2009 r. na realizację procedury "Leczenie cukrzycy z zastosowaniem pompy insulinowej" przeznaczono w 2009 r. ok. 13,5 mln zł, co powinno pozwolić na udzielenie 1500-1600 świadczeń.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/ mhr/

d2a5feq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a5feq