MZ ws. recept na leki refundowane (komunikat)
...
22.06.2012 | aktual.: 22.06.2012 17:08
22.06. Warszawa - Ministerstwo Zdrowia informuje:
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podjął szereg działań mających na celu zapewnienie pacjentom możliwości otrzymywania recept na leki, zgodnie z ich uprawnieniami.
Jeszcze w grudniu 2011 r. minister podjął współpracę ze środowiskiem lekarzy - uczestniczył wówczas w posiedzeniu Naczelnej Rady Lekarskiej (był też gościem Nadzwyczajnego XI Krajowego Zjazdu Lekarzy w lutym br.).
4 stycznia br., po spotkaniu z NRL i NRA, we wspólnym komunikacie minister zdrowia zapowiedział "podjęcie inicjatywy legislacyjnej w zakresie nowelizacji ustawy o refundacji, w tym w szczególności przepisów o karaniu lekarzy (art. 48 ust. 8) i aptek, definicji nieudokumentowanych względów medycznych oraz zapewnienia możliwości odwołania od decyzji kontroli".
Minister zadeklarował wówczas również dokonanie zmiany w przepisach rozporządzenia dotyczącego recept lekarskich, m.in. poprzez usunięcie konieczności wpisywania na recepcie poziomu refundacji dla leków objętych jednym poziomem refundacji.
W dniu 8 lutego 2012 r., a więc zaledwie miesiąc po ustaleniach z 4 stycznia, weszła w życie nowelizacja ustawy refundacyjnej. Znowelizowane zostało również - we wspólnie uzgodnionym kierunku - rozporządzenie w sprawie recept lekarskich.
Projekt zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie wzoru umowy upoważniającej do wystawiania recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne refundowane ze środków publicznych przysługujące świadczeniobiorcom, przekazany przez Fundusz do konsultacji w kwietniu bieżącego roku, wzbudził sprzeciw nie tylko w środowisku lekarskim - krytyczne uwagi do projektu zgłosiło również Ministerstwo Zdrowia.
Minister zdrowia dwukrotnie zgłaszał uwagi do zarządzeń prezesa NFZ regulujących kwestie odpowiedzialności lekarzy za wadliwą lub bezprawną preskrypcję leków refundowanych - nie zostały one jednak uwzględnione. Przekazując w dniu 11 kwietnia 2012 r. uwagi do projektu zarządzenia prezesa NFZ minister informował, że projekt w kształcie przedstawionym do konsultacji wymaga doprecyzowania części postanowień umownych w nim zawartych.
Minister zdrowia zwrócił się również do prezesa NFZ o przeprowadzenie, przed publikacją ostatecznego brzmienia Zarządzenia, dodatkowych konsultacji z resortem dotyczących treści umów na wystawianie recept.
Pod koniec maja br. minister zdrowia złożył do premiera wniosek o odwołanie prezesa NFZ. Aktualnie zakończyła pracę komisja konkursowa. Trwa procedura powołania nowego szefa NFZ.
Podczas spotkania z delegacją NRL i NRA w dniu 20 czerwca br. minister Arłukowicz podtrzymał swoje uwagi do zarządzeń prezesa NFZ. Zdaniem ministra zdrowia, konieczna jest zmiana zapisów w treściach umów upoważniających lekarzy prywatnie praktykujących do wypisywania leków refundowanych w zakresie doprecyzowania zasad odpowiedzialności.
Minister Arłukowicz podkreślił także, że regulacje wprowadzane przez Fundusz dopuszczają zbyt szeroki margines uznaniowości w zakresie stwierdzania nieprawidłowości w przepisywaniu leków.
Podkreślenia wymaga fakt, że sytuacja związana z niepodpisywaniem przez lekarzy aneksów do umów z NFZ, w kwestii wystawiania recept na leki refundowane, dotyczy wyłącznie lekarzy prowadzących prywatne praktyki lekarskie i wyłącznie recept wystawianych przez tych lekarzy dla siebie i dla członków rodziny. Znaczna część lekarzy z tej grupy takie aneksy już podpisała, a procedura ta wciąż jeszcze nie została zakończona.
Zdecydowana większość recept na leki refundowane wypisywana jest przez lekarzy pracujących w szpitalach i przychodniach, czyli tych placówkach, które mają podpisane kontrakty z NFZ, a w związku z tym są oni zobowiązani do wystawiania pacjentom recept refundowanych.
Każdy pacjent, który korzysta ze świadczeń zdrowotnych w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w publicznych placówkach medycznych ma prawo domagać się otrzymania recepty z przysługującą zniżką, a lekarz ma obowiązek taką receptę wystawić.
W sytuacji, gdy lekarz udzielający świadczeń w przychodni lub szpitalu, mającym podpisany kontrakt z NFZ, odmówi wypisania recepty z przysługującym poziomem refundacji, pacjent powinien zwrócić się w tej sprawie do dyrektora placówki, a jeśli okaże się to nieskuteczne - do Biura Rzecznika Praw Pacjenta.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ aja/