Na godzinę zgasło światło w ramach akcji "Godzina dla Ziemi"

Kilkaset budynków w Polsce i tysiące na świecie pogrążyło się w sobotę na godzinę w ciemnościach. Gasząc światła i iluminacje budynków 150 państw przyłączyło się do akcji ratowania klimatu "Godzina dla Ziemi", organizowanej przez ekologów z WWF.

Światło gaszone jest w każdej strefie czasowej o godz. 20.30. W Polsce do kampanii przyłączyło się 62 miast, a na świecie kilka tysięcy.

Przechodnie na ulicach kilkudziesięciu polskich miast mogli odnieść wrażenie, że niektóre budynki po prostu zniknęły. W Warszawie w "egipskich ciemnościach" pogrążył się m.in. Pałac Kultury i Nauki, na którego wyższych kondygnacjach, ze względów bezpieczeństwa, świeciło się tylko kilka niewielkich czerwonych lamp.

Szczególnie zdziwiony był pewien turysta, któremu Pałac zniknął w momencie naciśnięcia migawki w aparacie fotograficznym. Wyłączono także iluminację na co dzień rozświetlonego biało-czerwonymi barwami Stadionu Narodowego. W ciemnościach utonęły też Teatr Wielki, Muzeum Narodowe, Zachęta i Uniwersytet Warszawski. Na 60 minut zgasły również kolorowe podświetlenia stołecznych mostów.

Światła wygaszono również w i na budynkach rządowych - m.in. w Kancelarii Premiera, Pałacu Prezydenckim, w Belwederze, w ministerstwach finansów, środowiska czy transportu.

Niemal niewidoczny przez godzinę były także m.in.: katowicki Spodek, krakowskie Sukiennice, wrocławski ratusz czy Bazylika Mariacka w Gdańsku.

Małgorzata Kosowska z WWF Polska powiedziała PAP, że akcja "Godzina dla Ziemi" cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. - W zeszłym roku o godzinie +zero+ zarejestrowanych było na naszej stronie 32 tys. osób. W tym roku było to ok. 62 tys. Prawdopodobnie jest to też rekord na skalę światową. Z tego co wiem, to więcej osób zarejestrowało się tylko w Rosji. To pokazuje, że coraz więcej osób chce się przyłączyć do tego symbolicznego gestu - dodała.

Ekolożka podkreśliła, że tegorocznej akcji wzięła udział rekordowa liczba polskich miast - 62. W 2012 roku było ich 49. Jej zdaniem świadczy to o tym, że Polacy są "świadomym i odpowiedzialnym społeczeństwem".

Ekolodzy przypominają, że nasze codzienne wybory wpływają na stan przyrody wokół nas. Zakręcenie kranu, przesiadka z samochodu do komunikacji miejskiej bądź na rower czy wyłączenie zbędnego oświetlenia może dać Ziemi tak potrzebny "oddech".

W tym roku w akcji "Godzina dla Ziemi" wzięło udział kilka tysięcy metropolii i miast w 150 państwach. "Zgasło" wiele charakterystycznych budowli jak Empire State Building w Nowym Jorku, Sydney Opera House, Big Ben w Londynie, Petronas Twin Towers w Kuala Lumpur, Brama Brandenburska Berlinie czy Wieża Eiffla w Paryżu.

Informacje o akcji w Polsce można znaleźć na stronie www.godzinadlaziemi.pl, a na witrynie www.earthhour.org o działaniach na całym świecie.

To już siódma akcja "Godzina dla Ziemi". Po raz pierwszy zorganizowano ją w 2007 r. w Sydney.

Źródło artykułu:PAP
wwfekologiaświatło

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)