Trwa ładowanie...
d435chh

Na koniec '13 główna stopa proc. NBP powinna być niższa o 100 pb - Chojna-Duch, RPP

08.10. Warszawa (PAP) - W ocenie Elżbiety Chojny-Duch z Rady Polityki Pieniężnej, główna stopa procentowa NBP do końca 2013 roku powinna zostać obniżona łącznie o 100 pb. Pierwsze...

Share
d435chh

08.10. Warszawa (PAP) - W ocenie Elżbiety Chojny-Duch z Rady Polityki Pieniężnej, główna stopa procentowa NBP do końca 2013 roku powinna zostać obniżona łącznie o 100 pb. Pierwsze cięcie stóp procentowych powinno być bardziej radykalne, a kolejne ruchy w cyklu obniżek spokojniejsze.

"Na koniec 2013 roku wydaje się, że o 1 pkt proc. stopa procentowa powinna być niższa niż obecnie, ona jest w tej chwili bardzo wysoka. Powinniśmy się również zbliżyć do polityki pieniężnej, którą kształtuje strefa euro, czyli EBC" - powiedziała Chojna-Duch w TVN CNBC.

"Według mnie stopy procentowe powinny być obniżone radykalnie, wobec tego, że jest to już spóźnione, potem spokojny cykl dostosowawczy na podstawie projekcji listopadowej" - dodała.

d435chh

W ocenie Chojny-Duch listopadowa projekcja NBP może potwierdzić, że spowolnienie tempa wzrostu PKB będzie głębsze niż się spodziewano i wpłynie dezinflacyjnie, co pozwala myśleć o cyklu obniżek stóp procentowych.

"Ta projekcja może potwierdzić jedynie te wcześniejsze przypuszczenia, również moje oceny, że spowolnienie to będzie głębsze. Jest już szybsze, niż (pokazywały to - PAP) poprzednie dwie projekcje, jeśli chodzi o skalę spowolnienia gospodarczego. (...) Można powiedzieć, że w IV kwartale PKB może się zbliżać do 1,5 proc. Inflacja uporczywie utrzymuje się powyżej celu inflacyjnego, ale już z wielu prognoz i wskaźników poprzedzających wynika, że spowolnienie gospodarcze również będzie wpływało na obniżenie inflacji i w kwietniu ona utrzyma się przez jakiś krótki okres na poziomie celu inflacyjnego" - powiedziała Chojna-Duch.

"Dla Rady jest to chyba już wystarczający zestaw wskaźników i sądzę, że projekcja w listopadzie najprawdopodobniej to potwierdzi, że powinniśmy myśleć już zdecydowanie o cyklu obniżek stóp proc." - dodała. (PAP)

bg/ jba/ asa/

d435chh

Podziel się opinią

Share
d435chh
d435chh