Na rynku nawozów NP i NPK prognozowany jest wzrost cen, spadnie popyt na kaprolaktam

20.08. Warszawa (PAP) - Na europejskim rynku nawozów NP i NPK prognozowany jest wzrost cen w porównaniu z cenami z końca pierwszego półrocza - podały Azoty Tarnów w komentarzu do...

20.08.2012 | aktual.: 20.08.2012 12:23

20.08. Warszawa (PAP) - Na europejskim rynku nawozów NP i NPK prognozowany jest wzrost cen w porównaniu z cenami z końca pierwszego półrocza - podały Azoty Tarnów w komentarzu do wyników. Jesienny sezon aplikacji oznacza zwiększenie zapotrzebowania na nawozy, co wiąże się z podwyżkami. Spadki w najbliższych miesiącach mogą natomiast wystąpić na rynku kaprolaktamu i poliamidu.

NAWOZY

"Zakończenie wiosennego terminu aplikacji nawozów tradycyjnie spowodowało skokowy spadek zapotrzebowania na nawozy i zgodnie z istniejącym modelem sezonowości, w ciągu roku kalendarzowego popyt powinien wzrosnąć w drugiej połowie trzeciego kwartału tego roku, jednak na nieco mniejszą skalę. Kluczowym będzie przebieg warunków atmosferycznych, które mogą się przyczynić do przesunięcia w czasie popytu oraz wpłynąć na jego wielkość" - napisano w raporcie.

Azoty Tarnów poinformowały, że ceny nawozów saletrzanych, mimo spodziewanego niższego popytu, mogą pozostać na relatywnie wysokim poziomie.

"Będzie to możliwe w wyniku sytuacji na rynku nawozów azotowych w rejonie Europy Zachodniej oraz utrzymujących się wysokich cen surowców do produkcji nawozów azotowych" - poinformował Tarnów.

Na europejskim rynku nawozów NP i NPK prognozowany jest wzrost cen w porównaniu z końcem I półrocza tego roku.

"Wraz ze zbliżającym się jesiennym sezonem aplikacji nawozów spodziewane jest zwiększenie zapotrzebowania na nawozy. Spowoduje to wzrost popytu i cen, których dołek zanotowano w maju 2012 rok" - napisano w raporcie.

TWORZYWA I PÓŁPRODUKTY

Prognozy na najbliższe miesiące przewidują trend spadkowy na rynku kaprolaktamu oraz poliamidu. Główna przyczyna to utrzymujący się spadek popytu w sektorach motoryzacyjnym i włókienniczym, które stanowią docelowe rynki zbytu.

"Poprawa w sektorach aplikacji przewidywana jest na miesiąc wrzesień. W najbliższym kwartale prognozuje się dalszy spadek cen kaprolaktamu oraz poliamidu, przede wszystkim wskutek obniżającego się zapotrzebowania. Nie bez znaczenia są też niższe ceny głównych surowców. Ceny politrioksanu mają pozostać na podobnym poziomie co w II kwartale" - podał Tarnów.

ALKOHOLE OXO i PLASTYFIKATORY

W tym segmencie należy oczekiwać spowolnienia zapotrzebowania i konsumpcji, głównie ze strony rynku europejskiego, w wyniku pogarszającej się kondycji gospodarki europejskiej i światowej.

"W III kwartale możemy spodziewać się, iż poziomy cen produktów OXO na rynku europejskim nie powinny wiele różnić się od obecnych, mimo spowolnienia gospodarczego oraz spadku cen surowców. Sytuacja taka może być wynikiem niedoboru produktów na rynku, spowodowanym postojami na europejskich instalacjach" - podano w raporcie.

W ostatnich trzech miesiącach roku kryterium podażowe może stracić na wadze, co prawdopodobnie doprowadzi do większej presji cenowej i zmniejszenia rentowności produkcji alkoholi i plastyfikatorów.

Tarnów podał, że jeśli tendencja do umacniania się dolara wobec euro utrzyma się, to ilość produktów OXO docierających na rynek europejski z Azji może się zmniejszać wskutek spadku atrakcyjności cenowej. To może doprowadzić do zbilansowania rynku europejskiego.

PIGMENTY

Jak poinformowała spółka, prognozy dotyczące rynku bieli tytanowej nie są zbyt optymistyczne. Od początku roku obserwowane jest ograniczenie popytu na biel. Zjawisko to dotyczy wszystkich rynków sprzedaży. Wyhamowanie koniunktury nastąpiło w związku z gorszą sytuacją na rynkach europejskich - na większości notowana jest recesja, a kraje o dotychczasowym najwyższym wskaźniku inwestycji najsilniej odczuły kryzys gospodarczy.

Niesprzyjającym czynnikiem był też skokowy wzrost cen surowców zanotowany na przełomie roku 2011/2012.

"Dwu- a nawet trzykrotne wzrosty cen zakupu ilmenitu i szlaki znacząco ograniczyły możliwości producentów w zakresie reagowania polityką cenową na spadek popytu na biel, pojawiła się nadpodaż produktu zarówno na rynku europejskim jak i azjatyckim" - podał Tarnów.

W konsekwencji spadku konsumpcji bieli w drugiej połowie roku spodziewana jest korekta cen.

SUROWCE

Ceny podstawowych surowców petrochemicznych, używanych przy produkcji tworzyw i alkoholi OXO, determinowane będą głównie przez notowania ropy naftowej i sytuację w segmentach zastosowań surowców.

Według Tanowa obecnie zauważalny jest stopniowy spadek zapotrzebowania na benzen fenol i propylen. Wynika to ze spowolnienia gospodarczego.

"Sytuacja taka może utrzymać się przez kilka następnych miesięcy ze względu na okres wakacyjny, tradycyjny czas zmniejszonych zamówień na surowce i produkty z nich powstałe" - poinformowano w raporcie.

"Przy dość drastycznych spadkach cen surowców petrochemicznych w III kwartale bieżącego roku może dojść do odbicia cen w górę w IV kwartale 2012 roku" - ocenia spółka.

Na trzeci kwartał 2012 roku Azoty Tarnów wynegocjowały kilkuprocentowe obniżki cen zakupu fosforytów oraz ceny soli potasowej. W przypadku surowców do produkcji bieli tytanowej producenci oczekują spadku cen, ale ograniczona podaż surowca znacznie zmniejsza możliwości negocjacji cen. (PAP)

morb/ ana/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)