Trwa ładowanie...

Na śląsku ponad 570 nauczycieli do zwolnienia

Ponad 570 nauczycieli przewidziano na razie do zwolnienia wg sondażu
prowadzonego przez Okręg Śląski Związku Nauczycielstwa Polskiego. Jednak dane pochodzą zaledwie z
jednej czwartej oddziałów ZNP znajdujących się na terenie województwa śląskiego.

Na śląsku ponad 570 nauczycieli do zwolnieniaŹródło: Thinkstock
d4m5lif
d4m5lif

Ponad 570 nauczycieli przewidziano na razie do zwolnienia wg sondażu prowadzonego przez Okręg Śląski Związku Nauczycielstwa Polskiego. Jednak dane pochodzą zaledwie z jednej czwartej oddziałów ZNP znajdujących się na terenie województwa śląskiego.

Od ponad trzech tygodni w 129 oddziałach terenowych Okręgu Śląskiego ZNP prowadzony jest sondaż wśród nauczycieli, w celu wychwycenia osób, które 31 maja otrzymały wypowiedzenia lub zostały powiadomione o zamiarze ograniczenia wymiaru zatrudnienia. "Z naszych informacji zebranych w jednej czwartej oddziałów wynika, że jak dotąd wypowiedzenia otrzymało 572 nauczycieli a 940 zostało poinformowanych o zmniejszeniu liczby godzin od września" - powiedziała PAP sekretarz Okręgu Śląskiego ZNP w Katowicach Grażyna Hołyś-Warmuz.

Dane pochodzą m.in. z takich miast jak Siemianowice Śląskie, Katowice, Mikołów, Tychy, Wodzisław Śląski, Dąbrowa Górnicza.

"W najtrudniejszej sytuacji znaleźli się nauczyciele biologii, chemii, fizyki, bo bardzo skurczyła się im siatka godzin. To oni najczęściej poszukują pracy. W mniejszym stopniu ten problem dotyczy także nauczycieli historii oraz innych przedmiotów; wśród nauczycieli do zwolnienia są także matematycy i poloniści" - powiedziała Hołyś-Warmuz.

Dodała, że dyrektorzy szkół podejmują próby znalezienia godzin dla nauczycieli w innych szkołach, w tym celu często porozumiewają się między sobą. "Dyrektorzy próbują sami rozeznać sytuację na poziomie samorządu, my niestety nie prowadzimy banku informacji (o wolnych godzinach do przejęcia-PAP)" - powiedziała sekretarz śląskiego ZNP.

d4m5lif

Grażyna Burek z wydziału edukacji w katowickim Urzędzie Miasta powiedziała PAP, że sytuacja jest bardzo dynamiczna, dlatego nie można w tej chwili określić, ilu nauczycieli nie będzie miało pracy bądź jakiej grupie zmniejszy się liczba godzin od września. Z danych ZNP wynika, że w Katowicach wypowiedzenia otrzymało ponad 50 nauczycieli, a ok. 40 poinformowano o ograniczeniu liczby godzin.

Burek wyjaśniła, że jeśli w wydziale edukacji pojawiają się informacje w sprawie wolnych etatów lub godzin do przejęcia, np. w sytuacji gdy ktoś zwalnia się na własną prośbę, wybiera się na urlop dla poratowania zdrowia, to automatycznie łączy się je z osobami, które mogą stracić pracę. "Jeżeli w szkole macierzystej nauczyciel ma co najmniej pół etatu, wówczas jako organ prowadzący szkołę możemy wskazać placówkę, w której będzie uzupełniał etat, i robimy to na bieżąco" - powiedziała Burek.

Z danych ZNP wynika, że szkołach województwa śląskiego pracuje ok. 62 tys. nauczycieli.

d4m5lif
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m5lif