Trwa ładowanie...

Na szkolną wyprawkę rodzice wydadzą prawie 700 zł

Prawie 700 złotych - tyle w tym roku wydadzą średnio na wyprawkę rodzice posyłający dzieci do szkoły.

Share
Na szkolną wyprawkę rodzice wydadzą prawie 700 złŹródło: WP.PL, fot: Bart Everson/Flickr.com/CC 2.0
d297lhh

Na wyprawkę szkolną dla dziecka rodzice przeznaczą w tym roku średnio 683 zł - wynika z badań przeprowadzonych przez Provident. Jednak prawie co trzeci pytany właściwie jeszcze nie wie, ile ostatecznie wyda.

Badanie przeprowadzono w połowie lipca na ogólnopolskiej grupie tysiąca osób. Z szacunków Providenta wynika, że dzieci w wieku szkolnym ma 19 proc. Polaków. Z tego 62 proc. to rodzice, którzy muszą przed 1 września przygotować do szkoły jedno dziecko, 32 proc. dwójkę, a 6 proc. więcej pociech.

Co piąty ankietowany rodzic zadeklarował, że wyda na wyprawkę nie więcej niż 500 zł. 27 proc. oszacowało swoje wydatki na przedział 500-700 zł. 23 proc. zamierza przeznaczyć na ten cel powyżej 700 zł. Natomiast prawie co trzeci badany (30 proc. wskazań) nie potrafił wskazać sumy, jaką przeznaczy na ten cel.

Największe wydatki na jedno dziecko planują mieszkańcy wsi - średnio 781 zł, następnie mieszkańcy dużych miast - 681 zł i małych - 593 zł.

d297lhh

Wydatki warto rozplanować

- Wydaje się, że stosunkowo łatwą strategią zmniejszenia obciążenia domowego portfela byłoby rozłożenie tych wydatków na dłuższy okres, czyli np. zakup większej części wyprawki szkolnej, takiej jak odzieży lub akcesoriów, już w maju albo czerwcu - komentuje Przemysław Kasza z działu analiz Provident Polska.

Według deklaracji respondentów, średnio 14 proc. tych wydatków już zostało zrealizowanych w lipcu, 58 proc. zakupów szkolnych zostanie zrobionych w sierpniu, a 28 proc. we wrześniu. 72 proc. badanych zamierza sfinansować te wydatki ze swoich bieżących dochodów, 36 proc. z oszczędności, 8 proc. liczy na pomoc rodziny i znajomych. 5 proc. planuje na szkolne zakupy wziąć pożyczkę.

Rząd ulży rodzicom?

Rząd też ma pomysł, jak ulżyć rodzicom w wydatkach na wyprawkę. Pod koniec czerwca przeznaczył na ten cel 51 mln zł. W zależności od klasy, uczeń może otrzymać od 225 zł do 450 zł dofinansowania. Jeśli trzeba kupić podręczniki do kształcenia specjalnego, to pomoc może podskoczyć do 770 zł. Wsparcie przysługuje uczniom pochodzącym z rodzin, w których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 574 zł; uczniom z rodzin niespełniających kryterium dochodowego na podstawie decyzji dyrektora szkoły oraz uczniom niepełnosprawnym, niezależnie od dochodu.

MEN przypomina również, że trwa reforma podręcznikowa. W ubiegłym roku darmowe podręczniki otrzymali uczniowie pierwszych klas podstawówek. Od 1 września, oprócz pierwszaków, bezpłatne podręczniki otrzymają także drugoklasiści, czwartoklasiści oraz uczniowie pierwszych klas gimnazjów. Docelowo, w 2017 r. z darmowych podręczników i ćwiczeń mają korzystać uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych i gimnazjów.

d297lhh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d297lhh
d297lhh