Trwa ładowanie...

Na urlop w Polsce tylko z gotówką?

Spotkałeś się kiedyś z odmową płatności kartą podczas urlopu w kraju? Okazuje się, że z taką sytuację zetknął się co drugi Polak. Dlatego na czas wakacji Euronet zdecydował się na postawienie dodatkowych 50 maszyn w 30 najbardziej popularnych wakacyjnych miejscowościach.

Na urlop w Polsce tylko z gotówką?Fot: VALERY HACHE / AFP
d3c2np3
d3c2np3

TNS Polska przeprowadziło badanie nawyków płatniczych Polaków. W trakcie ankiety okazało się, że aż 70 proc. z nas ma problemy z płaceniem kartami płatniczymi w ośrodkach turystycznych. 81 proc. ankietowanych deklaruje częste korzystanie z bankomatów w trakcie krajowych urlopów. Nie zamienia to jednak faktu, że niemal wszyscy przygotowując się do wyjazdu odwiedzają bankomaty, by część budżetu wakacyjnego zabrać ze sobą w gotówce.

- Zdajemy sobie sprawę, że często w miejscu wypoczynku liczba bankomatów jest ograniczona, a płatności kartą nie wszędzie są możliwe, chociażby w lokalnym sklepie czy w budce z lodami przy deptaku. Dlatego, jak co roku, również i na czas tegorocznych wakacji instalujemy tzw. bankomaty sezonowe, dostępne do połowy września - powiedziała Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży Euronet Polska.

Bankomaty sezonowe nie różnią się niczym do klasycznych pod względem procesu realizacji wypłaty gotówki. W tym roku maszyny Euronetu zostaną zainstalowane w wielu nadmorskich miejscowościach oraz na mazurach. Są to między innymi:

d3c2np3

Sopot, Chałupy, Darłówko Zachodnie, Dziwnów, Dziwnówek, Dźwirzyno, Grzybowo, Jarosławiec, Jastarnia, Jastrzębia Góra, Krynica Morska, Łeba, Łukęcin, Mielno, Międzywodzie, Mrzeżyno, Niechorze, Pobierowo, Rewal, Rowy, Sarbinowo, Ustka, Ustronie Morskie, Władysławowo, Władysławowo-Chłapowo, Gierłoż, Giżycko, Mikołajki czy Ruciane Nida.

Urządzenia będą tam, gdzie spodziewany jest największy ruch turystyczny. Dlatego, aż 6 bankomatów dostępnych będzie w strategicznych punktach Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku.

Białe plamy, przynajmniej jeśli chodzi o sieć bankomatów Euronetu, zostały zatkane na terenie Półwyspu Helskiego. Jednak wciąż pozostają miejsca, w których dostęp do gotówki będzie bardzo utrudniony. Np. maszyn nie będzie w takich miejscowościach jak Jantar, Kąty Rybackie czy Białogóra - jeden z popularniejszych ośrodków odwiedzanych przez rodziny z dziećmi. W tym ostatnim turyści mogą liczyć na urządzenie od Global Cash.

Wiele banków ma podpisaną z Euronetem umowę na darmowe wypłaty gotówki. Niestety pozostali niezależni operatorzy nie mają planów uruchomienia dodatkowych punktów. Turyści, którzy znajdą się w obcym dla sobie otoczeniu, a będą potrzebować szybkiego dostępu do gotówki powinni rozejrzeć się za placówkami banków spółdzielczych, często kryją się pod nieznanymi powszechnie logami, ale mogą mieć przy placówce bankomat.

d3c2np3

W miejscu wypoczynku Polacy w zdecydowanej większości, bo aż w 72 proc. preferują wypłaty w bankomatach, niechętnie odwiedzając lokalne oddziały banków. Przy czym z grupy tych, którzy nie zaopatrują się przed wyjazdem na wakacje w gotówkę, 36 proc. odwiedza je na miejscu raz w tygodniu, a 32 proc. nawet kilka razy w tygodniu.

Za co Polacy płacą gotówką na wakacjach w kraju?

Respondenci określili, że płatności gotówką najczęściej dokonują za posiłki spożywane w restauracjach, kawiarniach bądź innych punktach gastronomicznych - 55 proc. oraz za zakupy w sklepach 46 proc.

W dalszej kolejności znalazły się płatności gotówkowe za noclegi w miejscach pobytu - 24 proc. oraz opłaty za zwiedzanie atrakcji turystycznych - 15 proc. Zdecydowanie mniejsza liczba osób transakcje gotówkowe realizuje przy zakupie prezentów i pamiątek, opłat za transport publiczny oraz rozrywkę i przyjemności, odpowiednio 6-5 proc. Respondenci najrzadziej używają gotówki przy opłacaniu rachunków za paliwo.

Ile gotówki Polacy zabierają na wakacje w rodzimych kurortach? Mieszkańcy dużych miast wskazują kwotę około 1500 zł. Stosunkowo najwięcej osób, bo aż 25 proc. ankietowanych dysponuje budżetem w gotówce w przedziale 500-1000 zł. Oczywiście istnieje związek między długością trwania urlopu a ilością zabieranej ze sobą gotówki. Im dłużej trwa urlop, tym zabiera się jej więcej: trzy dni urlopu - ok 500 zł, tydzień - ok 1300 zł a dwa tygodnie to już nawet ponad 1700 zł.

d3c2np3

Badanie przeprowadzono przez TNS Polska na próbie 400 wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) na zlecenie Euronet Polska. Przebadana grupa to pełnoletni mieszkańcy miast liczących powyżej 200 tysięcy mieszkańców. Próba jest reprezentatywna ze względu na wiek, płeć, wykształcenie, wielkość miasta oraz województwo. Dodatkowe kryterium rekrutacyjne, które musiały spełnić osoby biorące udział w badaniu, to posiadanie konta osobistego ROR w banku oraz korzystanie z karty płatniczej.

d3c2np3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c2np3