Trwa ładowanie...

Nadpłata składki ZUS? Możesz odzyskać pieniądze. Oto, jak to zrobić

Zakład Ubezpieczeń Społecznych "zalega" przedsiębiorcom miliony złotych nadpłaconych składek. Po pieniądze powinni zgłosić się przede wszystkim ci, którzy zakończyli lub zawiesili działalność. Tłumaczymy krok po kroku, jak sprawdzić stan konta i złożyć wniosek o pieniądze.

Nadpłata składki ZUS? Możesz odzyskać pieniądze. Oto, jak to zrobićŹródło: East News
d24ny1d
d24ny1d

Przedsiębiorcy przelewają do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zbyt dużo. A to złotówka, a to dziesięć, a to… dodatkowy tysiąc. W ubiegłym roku firmy zasiliły konta ZUS kwotą blisko 2 mld zł ekstra. Taka sytuacja dotknęła ponad miliona przedsiębiorców.

Jak to możliwe? Albo prowadzący działalność co miesiąc płacili za dużo, albo zlecili jeden dodatkowy przelew.

W efekcie na indywidualnym koncie powstała nadwyżka. Można ją bez problemu odzyskać - ZUS zwróci te środki bez zbędnych dyskusji.

Zobacz także: Składka na ZUS dla firm idzie na rekord. Największy wzrost od 11 lat

Zgodnie z przepisami ewentualna nadpłata najpierw trafia na poczet zaległości z innych miesięcy. Jeżeli zaległości nie ma - przedsiębiorca musi zdecydować, co ze środkami zrobić. Do wyboru są dwie opcje: zwrot nadpłaconych pieniędzy lub zaliczenie ich na poczet przyszłych wpłat. Jeżeli wiesz, że masz nadpłatę, to możesz następnym razem zapłacić po prostu mniej. Wtedy stan środków zrówna się z tym, co powinno tam być.

d24ny1d

Sytuacja się komplikuje, gdy firma zakończyła lub zawiesiła działalność. W ZUS "leżą" miliony złotych od przedsiębiorców, którzy działalności już nie prowadzą. W 2019 roku na kontach było ponad 100 mln zł nadpłaconych i niedotykanych pieniędzy od firm, które już dalej nie działają.

Jak sprawdzić stan konta? Trzeba odwiedzić dowolną placówkę ZUS-u lub wejść na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych. Tam każdy przedsiębiorca może sprawdzić, czy ma koncie ewentualną nadpłatę lub niedopłatę.

Pięć lat na odzyskanie pieniędzy

Stan wynosi 0 zł? Nie ma zatem problemu. Jest nadpłata? Wystarczy złożyć wniosek, by otrzymać zwrot wszystkich środków. ZUS zwraca pieniądze w ciągu 30 dni od złożenia pisma.

Z wnioskiem nie ma co zwlekać, gdyż po 5 latach (liczonych od dnia wpłaty lub zawiadomienia z ZUS) nadwyżka się przedawnia.

d24ny1d

Ten, kto chce odzyskać składki, może składać wniosek o zwrot. W tym celu powinien wybrać formularz RZS-P, cyli "Wniosek płatnika składek o zwrot nienależnie opłaconych składek".

Jak wypełnić wniosek

Wypełnianie należy zacząć od wybrania miejsca złożenia pisma (najlepiej oczywiście wybrać ten ZUS, z którego usług już korzystamy) oraz podać podstawowe dane firmy. To np. NIP, REGON, numer PESEL płatnika, nazwę firmy i rodzaj oraz nazwę dokumentu potwierdzającego tożsamość. W drugiej części formularza istotne są dane kontaktowe: dokładny adres firmy oraz ewentualny namiar telefoniczny.

d24ny1d

Niezbędny będzie również powód nadpłaty. W tym wypadku wystarczy jednak krótka informacja na przykład o błędzie rachunkowym, podwójnym przelewie lub innej losowej sytuacji.

Dalej wystarczy tylko zdecydować o sposobie zwrotu środków. Może to być przelew na konto bankowe, konto spółdzielczej kasy oszczędnościowo-rozliczeniowej lub przekaz pieniężny na adres siedziby firmy. W ostatnim etapie formularza należy wskazać adres korespondencyjny firmy. I już. Gotowe.

A jeżeli ZUS się spóźni i zwrot będzie trwał dłużej niż 30 dni? Zapłaci ci dodatkowo odsetki, takie jak od zaległości podatkowych.

d24ny1d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24ny1d